Saudi vytvárajú arabské NATO

Skutočným cieľom však nebude boj s terorizmom, ale podnecovať vzájomné antipatie medzi Sunnitmi a Šiitmi.
27.11.2017 | 14:17


Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán prisľúbil "vymazať" teroristov z "povrchu zeme" využitím zdrojov v rámci Islamskej vojenskej aliancie, alebo tzv. arabskej NATO. Tá tvrdí, že sa na ňu zameriava "nepriateľ bez tváre".

Islamská vojenská aliancia (IMA) bola Salmánom založená v roku 2015, keď zastával funkciu ministra obrany Saudskej Arábie. IMA doteraz fungovala iba na papieri. Teraz má korunný princ záujem posunúť zmysel fungovania aliancie na novú úroveň. Uvedené slová zazneli na nedeľňajšom samite IMA, ktorá je taktiež nazývaná ako Protiteroristická Islamská koalícia (IMCTC).

"Dnes začíname s honom na terorizmus. Vidíme jeho porážku v mnohých aspektoch v rámci sveta, najmä v moslimských štátoch ... Budeme v tomto boji pokračovať, pokiaľ neuvidíme jeho porážku", povedal princ Salmán ministrom obrany z takmer 40 krajín moslimsých krajín, ktoré sa zišli v Saudskej Arábii na samite vojenskej koalície.

"V uplynulých rokoch fungoval terorizmus vo všetkých našich krajinách ... to sa však fungovaním aliancie dnešným dňom končí," vyhlásil na úvod zhromaždenia korunný princ.

Islamská  aliancia pozostáva oficiálne z 41 členských štátov. Zastúpenie v nej nemajú štáty, v ktorých dominuje šiitska vláda. Medzi také patrí Irán, Irak alebo Sýria. Vzhľadom na hospodársku a diplomatickú blokádu Kataru, ktorý v júni obvinili Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty a Bahrajn zo sponzorovania terorizmu, sa katarská delegácia samitu v Rijáde taktiež nezúčastnila.

Za zmienku stojí fakt, že Salmán sa minulý týždeň o iránskom najvyššom duchovnom vodcovi vyjadril, že je "novým Hitlerom Stredného východu".

Podľa znalých problematiky je skutočnou agendou korunného princa  bin Salmána konsolidácia moci vytvorením väzieb s Izraelom. Konečným zámerom je vytvoriť regionálnu vojnu medzi Sunnitmi a Šiitmi.