Putin označil Porošenka za iniciátora agresie v Kerčskom prielive

Dôvodom provokácie zo strany Kyjeva je podľa ruského prezidenta nízka popularita súčasnej hlavy štátu Ukrajiny a blížiace sa voľby.
28.11.2018 | 15:17

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedeľný incident v Kerčskom prielive za provokáciu zorganizovanú ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom krátko pred voľbami ukrajinskej hlavy štátu.

Putin to uviedol v stredu v prejave na investičnom fóre Rusko pozýva. Tento prejav bol súčasne jeho prvou priamou reakciou na incident vyvolávajúci obavy, že by mohol prerásť do ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ruský prezident vyhlásil, že táto "provokácia bola zosnovaná súčasnou mocou (na Ukrajine) a úradujúcim prezidentom v predvečer prezidentských volieb na Ukrajine v marci budúceho roku".

Putin svoj výrok vysvetlil slovami, že pokiaľ ide o popularitu, Porošenko je "zhruba na piatom mieste" v rebríčkoch, takže hrozí, že sa nedostane do druhého kola volieb.

Porošenko preto podľa Putina musel podniknúť kroky, ktoré by vyostrili situáciu v krajine a vytvorili pre jeho "konkurentov - najmä z radov opozície - neprekonateľné prekážky".

Podľa Putina ruskí pohraničníci postupovali pri riešení nedeľného incidentu "s ukrajinskými narušiteľmi hraníc" Ruskej federácie v súlade so svojou vojenskou povinnosťou.

Ruské hliadky ukrajinským lodiam plaviacim sa v Azovskom mori prehradili plavebné dráhy, pričom použili aj zbrane, a následne zadržali lode i všetky tri posádky.

"Čo iné mali robiť? Vojenské lode (Ukrajiny) vtrhli do teritoriálnych vôd Ruskej federácie a nereagovali (na výzvy ruskej strany). Nebolo jasné, čo (Ukrajinci) zamýšľajú robiť," uviedol Putin.

Dodal, že ak by ruskí vojaci postupovali inak, hrozil by im súd. Putin spresnil, že takto ruskí pohraničníci splnili svoju vojenskú povinnosť a bránili teritoriálnu celistvosť Ruskej federácie.

Ukrajinská strana však pritom tvrdí, že jej lode sa približovali z iného smeru a určite sa plavili v medzinárodných vodách.

Putin: Ja sa ešte nikam preč nechystám

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu uistil, že z najvyššieho vládneho postu sa zatiaľ nechystá odísť. Reagoval tak na otázku jedného z diskutérov na investičnom fóre Rusko pozýva, ktoré sa koná v Moskve.

Diskutér sa zaujímal o to, ako asi bude Rusko vyzerať deň po Putinovom odchode z prezidentského úradu. "Kam sa ponáhľate, ja sa ešte nikam nechystám," vyhlásil Putin podľa agentúry TASS.

Podľa jeho slov sa "Rusko už aj teraz cíti sebaisto a sebestačne, je otvorené pre spoluprácu so všetkými partnermi vrátane Spojených štátov".

V tejto súvislosti Putin vyjadril nádej, že "k tomuto poznaniu" dospejú aj zahraniční partneri Ruska, a "potreba vyriešiť spoločné úlohy a problémy nás povzbudí k efektívnej spolupráci."

Pokiaľ ide o ďalší rozvoj Ruska, Putin zdôraznil dôležitosť realizácie veľkých vládnych projektov. Vyjadril presvedčenie, že "ak sa vydáme na cestu ich realizácie, krajina sa zmení - a zmení sa k lepšiemu".

Putin na fóre vyzval Spojené štáty, aby sa vzdali politiky jednostranných sankcií a hľadali s Ruskom styčné body. Dodal, že Rusko je pripravené na spoluprácu s USA, a podotkol, že o tom chce hovoriť s prezidentom USA Donaldom Trumpom, keď sa stretnú v rámci nadchádzajúceho summitu G20 v Argentíne.

Zdroj: pravda.sk / aktuality.sk