Povinné kvóty nebudú, migrantov si štáty EÚ môžu vziať dobrovoľne

29.06.2018 | 07:22
  0
Taliansko sa zaťalo a dotlačilo lídrov EÚ ku kompromisu. Povinné kvóty nebudú, zriadia sa centrá, do ktorých si štáty únie budú môcť brať migrantov dobrovoľne.

Štáty Európskej únie budú mať možnosť zriadiť na svojom území strediská, v ktorých sa bude dať rýchlo určiť, ktorý migrant zachránený v Stredozemnom mori má nárok na azyl v EÚ a koho vrátia späť do krajiny pôvodu.

Od Talianska, ktoré nesie hlavnú migračnú záťaž, budú krajiny do týchto centier migrantov preberať dobrovoľne. Únia tiež bude pracovať na koncepte stredísk aj mimo Európy, zrejme v severnej Afrike, kam by mali prevážať migrantov zachránených na mori a v spolupráci s medzinárodnými organizáciami by sa tu rýchlo rozhodovalo, kto môže mať nárok na azyl.

Dohoda, ktorú nemecká kancelárka Angela Merkelová, český premiér Andrej Babiš aj ďalší účastníci summitu označili pri odchode za veľký úspech, je súčasťou kompromisu, ktorý sa podarilo dosiahnuť po viac ako ôsmich hodinách zložitého vyjednávania.

„Po deviatich hodinách diskusie sme došli k dohode. Vďaka európskej spolupráci sme nakoniec zvíťazili,“ vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron pri odchode zo štvrtkovej večere, ktorá sa pretiahla do piatkového úsvitu. „Európa bude migračným tlakom čeliť ešte dlho. Musíme tejto výzve čeliť a zároveň sa držať svojich skutočných hodnôt,“ dodal.

Podľa Babiša je tiež dôležité, že všetci v EÚ opustili problematiku prerozdeľovania migrantov podľa kvót. Český premiér tým narážal na ďalšiu časť nočnej dohody, ktorá predpokladá, že prípadná reforma azylového systému EÚ musí byť dosiahnutá konsenzom, teda so súhlasom všetkých krajín bloku. Štáty o nej neúspešne rokujú od roku 2016. „Kvóty boli témou štyri roky a teraz už túto problematiku každý opustil, bol to veľký boj. V4 bola jednotná a dosiahli sme svoje,“ zhodnotil Babiš výsledky rokovaní.

Dodal, že závery summitu k migrácii obsahujú všetky požiadavky štátov V4, ktorú tvorí spoločne s Českom ešte Slovensko, Poľsko a Maďarsko. Stredoeurópske štáty chceli okrem princípu dobrovoľnosti pri relokáciách tiež záchytné centrá mimo európskeho kontinentu, záväzok boja proti pašerákom a pravidlá pre pôsobenie neziskových organizácií, dodal Babiš.

Summit už vo štvrtok v podvečer zdramatizoval taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý sa rozhodol zablokovať prijatie celkových záverov júnovej vrcholnej schôdzky EÚ, kým nebudú zohľadnené požiadavky Ríma týkajúce sa migračnej problematiky. Nasledujúce hodiny rokovaní priniesli kompromis, ktorý síce znamená ústup od pôvodnej požiadavky Talianska, aby ostatné krajiny EÚ prevzali spoluzodpovednosť za migrantov zo Stredozemného mora, napriek tomu bol nakoniec pre Conteho prijateľný.

„Taliansko po tomto EÚ summite už nie je osamotené,“ vyhlásil Conte, ktorý výsledok tiež považuje za víťazstvo.

Podľa nemeckej kancelárky Merkelovej je dôležité, že „vyloďovacie platformy“, teda strediská pre prebierku migrantov mimo územia únie, majú byť zriadené v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a v súlade s medzinárodným právom.

Podľa Merkelovej je tiež jasné, že medzi štátmi EÚ panuje zhoda, že je potrebné dostať pod kontrolu aj pohyb migrantov medzi krajinami vo vnútri únie. Merkelová zdôraznila, že žiadatelia o azyl si nemôžu vyberať, v ktorej krajine únie majú ich žiadosť posudzovať.

„Na druhej strane je potrebná solidarita s krajinami, kam migranti prichádzajú. O tom sa veľa diskutovalo,“ podotkla pri odchode nemecká kancelárka.

Taliani sa zaťali
Taliansky premiér Giuseppe Conte vo štvrtok tesne pred pracovnou večerou premiérov a prezidentov členských krajín EÚ odmietol odsúhlasiť pripravené závery summitu EÚ, ktoré pokrývajú širokú škálu pracovných otázok, až kým sa hlavy vlád a štátov nedohodnú na spoločnej pozícii o migrácii. V noci na piatok sa však objavili informácie, podľa ktorých je na stole kompromisné znenie záverov, ktoré by si mohlo získať podporu Talianska aj ďalších krajín.

Novinárom to povedali diplomati v noci s tým, že konečná dohoda je síce blízko, vec ale stále nie je uzavretá. K tomu, aby sa to posunulo do stavu blízkeho dohode, potrebovali premiéri a prezidenti približne sedem hodín od podvečerného oznámenia talianskeho premiéra Giuseppe Conteho, že zablokuje závery júnovej vrcholnej schôdzky, ak EÚ nevyhovie požiadavkám Ríma.

Pre krajiny višegrádskej skupiny (V4), teda pre Českú republiku, Slovensko, Poľsko a Maďarsko, bolo z vyjadrenia zdrojov informovaných o rysujúcom sa kompromise dôležité, že všetky presuny migrantov z Talianska do iných krajín EÚ by sa mali odohrávať na dobrovoľnom základe. Závery tiež mali zdôrazňovať, že na reforme únijného azylového systému musí medzi štátmi únie panovať konsenzuálne zhoda.

Novinkou je podľa všetkého dohoda, že krajiny EÚ, ktoré sa budú chcieť podieľať na riešení, môžu na svojom území vytvoriť uzavreté kontrolné či prijímacie centrá. V nich by bolo možné rýchlejšie ako teraz rozhodovať o tom, či majú migranti vôbec nárok na azyl v únii a ak nie, boli by títo ľudia rýchlo vrátení. Práca týchto stredísk by mala byť výrazne financovaná na európskej úrovni, štáty by teda neniesli náklady samy. Taliansko tiež do záverov zrejme presadí záväzok štátov EÚ zvýšiť príspevky do príslušných fondov, z ktorých EÚ financuje svoju prácu s krajinami pôvodu migrantov a s tranzitnými štátmi.

Zrušili tlačovú konferenciu
Taliani počas summitu zaujali jasné stanovisko. Informáciu o nesúhlase talianskeho premiéra novinárom potvrdil vo štvrtok Preben Aamann, hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

„Pretože jeden z členov si vyhradil právo zaujať stanovisko k celým záverom, v tejto fáze neboli dohodnuté žiadne závery,“ uviedol Aaman. Skutočnosť, že ide o talianskeho premiéra, potvrdil nemenovaný taliansky diplomat.

Lídri Európskej únie Donald Tusk a Jean-Claude Juncker dokonca zrušili tlačovú konferenciu, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť po skončení štvrtkového rokovania na summite EÚ v Bruseli. Médiám len oznámili, že ich budú informovať až po skončení druhého rokovacieho dňa, pričom dôvodom tejto zmeny je to, že „jedna z členských krajín si kladie podmienky na prijatie celkových záverov z rokovaní“. Z prostredia európskych diplomatov následne podľa agentúry Associated Press preniklo, že touto krajinou je Taliansko.

Conteho desaťbodový návrh
Niektorých európskych lídrov s novými požiadavkami Ríma ohľadom migrácie zoznámil Conte už v nedeľu, kedy na neformálnom stretnutí 16 premiérov a prezidentov k migračnej problematike nečakane predstavil desaťbodový návrh.

Taliansko, ktoré teraz – cez celkový pokles migrantov mieriacich do EÚ v porovnaní s dobou najväčšej migračnej krízy – nesie hlavnú záťaž, začala hlasno žiadať, aby sa s tisíckami prichádzajúcich nemuselo vyrovnávať samo. Podľa súčasných pravidiel úniového azylového systému je za migrantov zodpovedná prvá krajina, kde migranti vkročí na pôdu EÚ.

Conte pri príchode na summit EÚ vyzval na zásadnú zmenu v migračnej politike EÚ. Pripomenul, že Taliansko dostalo iba minimálnu pomoc v čase, keď bolo hlavnou krajinou, ktorá prijímala migrantov z celého Stredomoria, a zdôraznil, že „Taliansko nepotrebuje žiadne slovné znamenia, ale konkrétne skutky“.

Zdroj: pravda.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Tipy a rady


 

Zaujímavosti