Poľský senátor vyzval izraelskú veľvyslankyňu, aby z jeho krajiny odišla

Politik tak reagoval na ostré vyjadrenia diplomatky voči vládnej strane PiS.
12.03.2018 | 12:32

Člen poľskej vládnej strany vyzval izraelského veľvyslanca, ktorý sa zmienil o náraste antisemitizmu v Poľsku, aby opustil krajinu. Dôvodom zvýšeného napätia medzi oboma štátmi je nový zákon, ktorý kriminalizuje vyhlásenia o zodpovednosti Poliakov za holokaust.

Senátora Jana Zaryna rozhnevali názory, že konanie poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) pripomína prenasledovanie židov, ktorého sa po roku 1968 dopustili poľskí komunisti vykonané Komunistickou stranou v roku 1968.

„Ak toto robí veľvyslanec cudzieho štátu, možno by sme sa mali túto dámu požiadať, aby opustila krajinu,“ uviedol Zaryn na adresu izraelskej veľvyslankyňe Anny Azariovej Zaryn v rozhovore pre televíziu wPolsce.

— Telewizja wPolsce.pl (@wPolscepl) March 9, 2018


Azariová mala minulý štvrtok prejav na spomienkovom podujatí, v rámci ktorého si jeho účastníci pripomínali prenasledovanie z roku 1968.

„Za posledný poldruha mesiaca už viem, aké je v Poľsku ľahké prebudiť antisemitských démonov, aj keď v krajine nie sú takmer žiadni židia,“ vyhásila izraelská ambasádorka. Organizácia Nikdy viac (Never again), ktorá sa venuje diskriminácii židov v Poľsku, vyjadrila obavy z toho, že po prijatí novej legislatívy sa v krajine zvýšila úroveň antisemitizmus „v nevídanom rozsahu“. Podľa údajov Svetového židovského kongresu žije v súčasnosti v Poľsku menej ako 10-tisíc židov.

„Chcela by som, aby bol pohľad na históriu otvorený a čestný. Pravda pomáha nielen pochopiť minulosť, ale taktiež napomáha vo vytváraní demokratickej a tolerantnej spoločnosti dneška,“ poznamenala Azariová.

Poľský prezident Andrzej Duda v súvislosti s núteným odchodom židov pred päťdesiatimi rokmi vyjadril svoju ľútosť. Dodal však, že jeho generácia nie je za tieto činy zodpovedná a preto sa nemusí ospravedlňovať.

Zdroj: rt.com