Politika USA je poháňana neoimperialistickými ambíciami a úsilím zasahovať do záležitosti iných štátov

Počas návštevy afrického kontinentu to povedal Sergej Lavrov.
08.03.2018 | 12:15

Kritika čínskej politiky v Afrike zo strany amerického ministra zahraničných vecí nie je celkom primeraná. Vyhlásil v reakcii na slová Rexa Tillersona jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov, ktorý v tejto súvislosti upozornil na americké neoimperialistické ambície a politiku zasahovania do záležitostí iných krajín.

„Nevedel som, že Rex Tillerson je špecialista na čínsko-americké vzťahy,“ povedal Lavrov po stretnutí s prezidentom Zimbabwe. Dodal, že nie je to úplne vhodné, aby ako hosť negatívnym spôsobom hodnotil vzťahy Afriky s inými krajinami.

Tillerson počas svojej prvej diplomatickej cesty na africký kontinent sa vyzval africké krajiny, aby starostlivo zvážili výhody čínskych úverov. Na tlačovej konferencii v hlavnom meste Etiópie však povedal, že Washington sa v žiadnom prípade nepokúša brániť Afrike príjimať „čínske doláre“.

Zasahovaním do vnútorných záležitostí iných krajín, podľa Lavrova, sledujú USA svoje „neoimperialistické“ ambície.

„My podobný prístup nezdieľame. Považujeme ho za neoimperialistický. O takúto politiku sa nikdy nebudeme usilovať,“ dodal ruský minister.

Poznamenal, že Rusko „nikdy nezasahovalo do záležitostí iných krajín, napriek tomu, že Washington a iné západné štáty tak tvrdia na dennej báze“. Zdôraznil, že ohľadne podobných tvrdení nebol z ich strany predložený ani jeden dôkaz.

Zdroj: rt.com