Pellegrini: Neurobíme nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s migračným paktom OSN

Slovensko si podľa premiéra vyhradzuje právo, aby si v oblasti migrácie prijímalo vlastné suverénne rozhodnutia.
28.11.2018 | 10:09

Vláda SR neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s Globálnym paktom OSN o migrácii. Vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) pred niekoľkými poslancami v takmer prázdnej rokovacej sále Národnej rady (NR) SR v závere prvého dňa 38. schôdze parlamentu, na ktorej rokujú o uznesení k paktu. SNS v ňom žiada, aby vláda pakt odmietla. Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hrozil pre uznesenie demisiou.

"Nedovolím, aby zo strany vlády bola urobená aktivita, ktorá by mohla byť vnímaná ako akýkoľvek súhlas s prijatím tohto paktu. Slovenská republika bude vždy sama rozhodovať o tom, ktoré opatrenia v oblasti migrácie prijme, koho do krajiny pustí, aké má mať vzdelanie, z akej krajiny má pochádzať, kde bude bývať a ako sa tu bude správať," povedal Pellegrini.

Slovensko si podľa premiéra vyhradzuje právo, aby si v oblasti migrácie prijímalo vlastné suverénne rozhodnutia. "Vláda pod mojím vedením neurobí nič, čo by ohrozilo suverenitu Slovenska. Vláda bude vždy chrániť bezpečnosť občanov SR, suverenitu Slovenska a aby sme rozhodnutia v takej závažnej otázke prijímali suverénne a sami," doplnil šéf vládneho kabinetu.

Slovensko je podľa Pellegriniho suverénna krajina, ktorá má právo si tvoriť vlastnú migračnú politiku a rozlišuje tiež legálnu a nelegálnu migráciu. Nelegálnu migráciu považuje podľa premiéra za škodlivú a prinášajúcu bezpečnostné riziká.

Zdroj: pravda.sk