Pellegrini a Kiska sa vyjadrili k vyhláseniu vojnového stavu na Ukrajine

Predseda vlády a prezident Slovenskej republiky reagovali na najnovšiu situáciu v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo v nedeľu v Azovskom mori, keď tri ukrajinské lode narušili námornú hranicu Ruska.
26.11.2018 | 18:49

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený informáciami, ktoré v priebehu pondelka prichádzajú z Kyjeva. Podľa neho politické vyjadrenia ako stanné právo, plná bojová pohotovosť či vyhlásenie vojnového stavu znepokojujú nielen medzinárodnú verejnosť, ale aj nás priamych susedov Ukrajiny, uviedol to na svojom profile na sociálnej sieti.

Ako ďalej doplnil, nie sú to dobré správy. "Úprimne si želám, a myslím, že hovorím v mene každého občana Slovenskej republiky, aby došlo k upokojeniu vyhrotenej situácie," povedal Pellegrini s tým, že nikto si neželá ozbrojený konflikt. "Na diplomatickej úrovni je potrebné urobiť všetko pre zachovanie pokoja v Európe," dodal premiér.

Kiska: Zvyšovanie napätia v Azovskom mori je neakceptovateľné

Prezident SR Andrej Kiska považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné. V reakcii na zajatie troch ukrajinských lodí Ruskom to napísal prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Podľa prezidenta je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu.

"Slovenská republika neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach," pripomenul prezidentov poradca.

Ukrajinské lode narušili ruskú námornú hranicu

K incidentu v Azovskom mori došlo v nedeľu (25.11). Velenie ukrajinskej armády informovalo, že išlo o vopred naplánovaný presun lodí z prístavu Odesa do prístavu Mariupol, ktorý sa začal 23. novembra.

Rusko vyhlasuje, že tri ukrajinské lode narušili námornú hranicu Ruska, keď sa pokúšali vplávať do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Podľa Ruska ukrajinské lode sa v tejto uzavretej zóne pohybovali niekoľko hodín, pričom vykonávali "nebezpečné manévre" a "nereagovali na výzvy posádok ruských lodí".

Vzhľadom na to ruská strana, ktorá tento incident považuje za porušenie medzinárodného práva, použila strelné zbrane. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne vážny.

V tejto súvislosti bude v pondelok mimoriadne zasadať Bezpečnostná rada OSN. Požiadali o to ruská aj ukrajinská strana.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)