Orbán: Po období globálneho riadenia sa svet vracia k národným rámcom

Maďarský premiér na stretnutí s tureckým prezidentom taktiež vyhlásil, že Maďarsko má v EÚ jednu z najstabilnejších vlád.
09.10.2018 | 16:58

Maďarsko má v Európe jednu z najstabilnejších vlád, vyhlásil v utorok v Budapešti v závere dvojdňovej oficiálnej návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na turecko-maďarskom obchodnom fóre. Informovala o tom agentúra MTI.

"Aj Turecko má stabilný vládny systém, a má aj vodcu so silným mandátom. Dúfam, že hospodárska spolupráca stabilných vlád povedie k veľkému úspechu," povedal Orbán, podľa ktorého po niekdajšom období globálneho riadenia sa objavujú náznaky pokusov toho, že svet sa vracia k národným rámcom. "Svedčí o tom zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA i brexit," zdôraznil premiér pred účastníkmi fóra, ktorého hosťom bol aj Erdogan.

Podľa slov maďarského ministerského predsedu v Maďarsku v súčasnosti zamestnávajú turecké podniky vyše 1000 pracovníkov, pričom rozpracovaných je osem tureckých investícií.

Najvyšší turecký predstaviteľ v utorok v Budapešti spolu s Orbánom slávnostne odhalil obnovené mauzóleum Gül Babu. Turecký prezident zdôraznil, že tento pomník je prejavom úcty medzi kultúrami. Pripomenul, že nejde o jedinú pamiatku v Maďarsku, ktorá pripomína spoločnú históriu Turkov a Maďarov.

Osmanský básnik Gül Baba zomrel v Budíne tesne po dobytí alebo počas obliehania mesta v roku 1541. Vtedajší vládca Osmanskej ríše Sulejman I. ho vyhlásil za ochrancu mesta. V rokoch 1543 – 1548 mu tretí budínsky paša nechal vystavať mauzóleum Gül Baba Türbe.

Zdroj: sme.sk