Orbán: Keby som robil politiku ako Merkelová, vyhnali by ma z úradu 

Maďarský premiér zdôraznil potrebu chrániť vlastné a vonkajšie hranice EÚ.
08.08.2018 | 11:38

Pred pár dňami priniesol nemecký Bild interview s Viktorom Orbánom. Reportéri nemeckého denníka kládli maďarskému premiérovi otázky týkajúce sa predovšetkým utečeneckej krízy, ale dotkli sa aj témy Ruska a USA, Sorosa, antisemitizmu a budúcoročných európskych volieb. Orbán v odpovediach nezostal nič dlžný svojej povesti lídra, ktorý v antimigračnej politike nepozná slovo kompromis.

Pri európskom pobreží sa každodenne topia utečenci. Čo cítite, keď sa pozeráte na tieto zábery?


Pri týchto záberoch mám pred očami mojich päť detí, pretože každý je niekoho dieťaťom. Ale som aj politik. A ako politik pociťujem zodpovednosť a pýtam sa: Kto je za to zodpovedný? Samozrejme, v prvom rade tí, čo sa na túto cestu vydajú. Ale to je príliš zjednodušené.

Vinu na tom majú aj európski politici, ktorí migrantov posmeľujú a vzbudzujú v nich dojem, že sa im oplatí opustiť domovinu. Keď teda chceme zachraňovať životy, musíme týchto ľudí zastaviť na južnom pobreží Stredozemného mora – ešte predtým, než sa vydajú na takúto beznádejnú cestu.

Čo konkrétne má v tom urobiť EÚ?


Každý zachránený musí byť vrátený späť do Afriky. Iba tak dokážeme zabrániť masovému umieraniu na mori. Musia sa chrániť hranice, aby sem nikto nemohol byť prepašovaný alebo vpustený.

Migračná politika nie je nijakou spoločnou úlohou EÚ. Je to národná záležitosť každého členského štátu. Od roku 2015 tu boli pokusy urobiť z toho spoločnú úlohu – tie však skončili neúspechom.

Vaše riešenie? 

Každé rozhodnutie, ktoré vyšle migrantom posolstvo, že sem môžu prísť, povedie zakaždým len k novým tragédiám. Maďarské riešenie stojí od roku 2015 na troch princípoch: musíme chrániť svoje vlastné vonkajšie hranice, ľuďom v núdzi sa musí exportovať pomoc a keď sa nejaká členská krajina sama rozhodne, že migrantov prijme, samozrejme to môže dobrovoľne urobiť.

Po samite EÚ Angela Merkelová oznámila, že sa dosiahla spoločná dohoda o prijímaní a vracaní utečencov, a to aj s Maďarskom. Zodpovedá to skutočnosti? 

Kancelárka s nami v Bruseli hovorila veľmi otvorene a chcela s nami rokovať aj o prijímaní utečencov. Jej otázkou bolo, kto je ochotný o tom rokovať. Maďarská odpoveď znela, že rokovať sme pripravení hocikedy. Zatiaľ sa udialo len toľko. Nič viac.

Ale jasné pritom bolo, že Maďarsko nechce nijakých utečencov. Tak o čom sa potom dá rokovať? 

Iste, ale moje pravidlo znie: keď chce nemecká kancelárka rokovať, Maďarsko odpovie áno. Určite áno.

Podieľalo by sa Maďarsko aspoň finančne na nejakej dohode EÚ o utečencoch? 

Nie, toto nie je otázkou financií. Čo potrebujeme, je zásadný plán pre tie krajiny, z ktorých utečenci prichádzajú. Projekty, ktoré zabránia tomu, že sa migranti vôbec vydajú na cestu.

Modernizáciu, budovanie hospodárstva a štátnej správy s pomocou a pod dozorom donorských krajín. V Sahelskej zóne, v Egypte. Na tom by sa Maďarsko s radosťou podieľalo, pretože si už roky myslíme, že by problém nemal byť prenášaný do Európy. Pomoc sa musí exportovať tam, kde je potrebná.

Považujú vás za jedného z najprísnejších kritikov kancelárky Merkelovej. Ako hodnotíte jej súčasnú politiku? 

Nie je mojou úlohou hodnotiť prácu nemeckej kancelárky. To prenechávam Nemcom. Ani pani Merkelová nikdy nekritizovala mňa. Ale vždy otvorene a čestne oznamujeme, keď a v čom sa naše názory rozchádzajú.

Pre migračnú otázku platí: pani Merkelová nie je kompetentná rozhodovať o tom, kto má žiť v Maďarsku. Ja by som si tiež nedovolil rozhodovať o tom, kto môže žiť v Nemecku, a kto nie. A to hovorím so všetkou zdvorilosťou.

To znamená, že keby ste robili Merkelovej politiku, tak by vám v Maďarsku niečo hrozilo? 

Keby som robil migračnú politiku ako vaša kancelárka, tak by ma ľudia vyhnali z môjho úradu. Maďari, ako desaťročia okupovaný národ, sú veľmi citliví v otázke ich národnej nezávislosti.

Kto predstavuje pre EÚ väčšiu hrozbu: Trump alebo Putin? 

Európa musí byť obozretná vo všetkých smeroch. To, čo chce USA, je pomerne jednoduché: v záujme ekonomického prežitia zoči-voči Číne, si nemôže dovoliť mať obchodný deficit s EÚ. To znamená, že v transatlantickej rodine musíme rokovať.

Rusko je iný prípad. Pre niektoré štáty EÚ predstavuje Putin skutočnú geopolitickú hrozbu. Preto krajiny ako Poľsko a pobaltské štáty potrebujú konkrétne bezpečnostné záruky od NATO a EÚ. A tieto im musia byť poskytnuté. Preto už roky podporujem myšlienku spoločnej európskej armády.

Nepovažujem však ostatné regióny, ako napríklad Maďarsko a západnú Európu za tie, ktoré sú pod podobnou hrozbou. Vzhľadom na nepretržité spory v otázke utečencov je do veľkej miery prehliadaný dlhodobý hospodársky úspech Maďarska.

Znepokojuje vás to? 

Som často prekvapený tým, koľko Nemcov nás, Maďarov, podceňuje. Mnoho ľudí si myslí, že za náš hospodársky úspech vďačíme len financiám z EÚ. Ale to je nezmysel. V Maďarsku nám rastie produkcia – a to výraznejšie ako vo väčšine regiónov sveta. Nemci sú nám v tomto ohľade mimoriadne blízki. Nemci chcú zarábať, ale nie sú chamtiví. A to, čo sľúbia, aj dodržia.“

Veľa ľudí sa domnieva, že kampaň proti vášmu úhlavnému nepriateľovi Sorosovi a jeho nadácii v sebe niesla mnoho protižidovských prvkov. Ste antisemita? 

To je nemecký pohľad. Sorosa vnímam ako starého maďarského špekulanta, predstaviteľa kasínového kapitalizmu, ktorý vynakladá svoje peniaze na propagáciu imigrácie. Antisemitizmus bol v strednej Európe potlačený. V Západnej Európe, naopak, badať silnejúce prejavy antisemitizmu v konkrétnych činoch, najmä v súvislosti s imigráciou. Tohto sa obávame.

Nezašli ste s vašou očierňovacou kampaňou priďaleko? 

Nie, na kampaň som hrdý. Zaútočili sme na špekulanta, ktorý financuje migráciu a odkryli sme Maďarom jeho skutočné záujmy. Soros je Maďar, ale bol rovnako tvrdo kritizovaný napríklad aj v Izraeli. Ak by bol Soros povedzme Švábom, postupovali by sme rovnako.

V máji budú v Európe voľby. Čo čaká Európu v budúcnosti? 

Ešte nikdy v minulosti sme nemali voľby, ktoré by boli natoľko významné. Predovšetkým Nemci by mali byť veľmi obozretní. V zásade existuje francúzska idea, ktorá sleduje cieľ mať francúzske líderstvo v EÚ platené nemeckými peniazmi. Ja to zásadne odmietam. Nestojíme o EÚ vedenú Francúzskom. A rovnako nestojíme o to žiť z peňazí iných.

Názor Európanov musí byť počuť a to ešte pred zásadnými európskymi rozhodnutiami, či už na tému rozpočtu, alebo migrácie. Musíme si počkať na výsledky volieb do Európskeho parlamentu.

Zdroj: napalete.sk / bild.de