Opozícia vyzvala Danka na odstúpenie, Smer sa ho zastal

Podľa koaličnej strany Most-Híd by mal Danko prijať osobné rozhodnutie.
15.11.2018 | 14:59

Pre stranu Smer-SD je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorej zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb. Píše sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA zaslal vedúci tlačového oddelenia Ján Mažgút.

Podľa Mosta-Híd by mal Danko prijať osobné rozhodnutie. Uviedla to v oficiálnom stanovisku koaličnej strany jej hovorkyňa Klára Debnár. „Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ uviedla Debnár.

Predseda parlamentu Danko čelí medializovaným podozreniam, že jeho rigorózna práca je plagiátom. Denník N napísal, že Danko má podľa jeho informácií titul JUDr. za plagiát. V práci je podľa denníka vykradnutých päť učebníc a text práce navodzuje dojem, akoby išlo o vlastné myšlienky.

Danka vyzvali na odchod z postu predsedu NR SR predstavitelia viacerých opozičných strán

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyzýva predsedu parlamentu Andreja Danka, aby ešte vo štvrtok vyvrátil obvinenia Denníka N z falšovania rigoróznej práce, alebo vrátil titul JUDr. a vzdal sa funkcie predsedu NR SR.

V normálnych krajinách podľa OĽaNO pre plagiátorstvo politici podávajú demisie. Stanovisko OĽaNO agentúre SITA zaslal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Výzva SaS Univerzite Mateja Bela

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) na štvrtkovej tlačovej besede vyzvala vedenie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB), aby zverejnila oponentov rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka.

Univerzita by mala byť podrobená spätnej kontrole, Danko totiž nie je jediným plagiátorom na UMB,“ povedala podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a vyzvala Danka, aby okamžite odstúpil z postu predsedu NR SR, stiahol sa z verejného života Slovenskej republiky a aby na vlastné náklady nechal odstrániť titul JUDr. pred jeho menom zo všetkých verejných častí NR SR, kam ho nechal za verejné peniaze vytesať.

Ako dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová, ak Danko neodstúpi, začnú zbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu s jediným bodom programu – odvolanie Andreja Danka z postu predsedu NR SR.

Zo správania sa predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka sa podľa hnutia Sme rodina – Boris Kollár od začiatku ukazuje, ako si predstavuje pomoc ľuďom.

„Pamätáme si na podozrenia z rozkrádania na ministerstve školstva, pôdohospodárstva a podozrivo utajované obchody na ministerstve obrany. Je evidentné, že podvody sú súčasťou života Andreja Danka aj v súkromí, čoho príkladom je aj nekončiaca kauza okolo jeho rigoróznej práce. Z tohto dôvodu takýto človek nemá v politike čo robiť,“ píše sa v stanovisku hnutia.

KDH ho vyzvalo na odstúpenie z funkcie

Danka k odstúpeniu vyzvalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Mimoparlamentné hnutie to uvádza v oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Stano Župa.

„Odstúpiť – iba toto jedno slovo by malo stačiť k situácii okolo rigoróznej práce pána Andreja Danka. Ak uznávame, že vzdelanie pomohlo vytvoriť našu civilizáciu, ak uznávame, že vzdelanie je kľúčové slovo pre výzvy, ktoré prináša 21. storočie, tak Andrej Danko sa musí vzdať druhej najvyššej funkcie na Slovensku,“ uvádza KDH v stanovisku. Hnutie sa zároveň pripája k výzvam viacerých opozičných politických strán o tom, že by mal Danko odsúpiť z funkcie.

Beblavý chce, aby sa Danko vzdal aj mandátu poslanca

Rovnaký názor zastáva aj mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia, ktorá žiada navyše, aby sa Danko vzdal aj poslaneckého mandátu.

„Strana Spolu-občianska demokracia vyzýva Andreja Danka, aby sa okamžite vzdal poslaneckého mandátu a ušetril Slovensko ďalšej medzinárodnej hanby. Z verejného života ho diskvalifikuje nielen jasné plagiátorstvo a porušenie zákona pri rigoróznej práci, ale najmä to, ako sa zachoval pri jeho odhalení. Naplno ukázal, že klame verejnosti aj parlamentu, namiesto priznania chyby sa vyhrážal žalobami aj trestným stíhaním. Takýto človek jednoducho musí odísť, pretože zmena politiky na Slovensku sa začala,“ povedal predseda strany Miroslav Beblavý.

Zdroj: SITA