Nemecký psychológ arabského pôvodu: Prestaňte už s tou falošnou toleranciou. Správate sa k imigrantom ako k plyšovým hračkám

03.09.2018 | 10:59
  0
Mansour opisuje situácie, keď mnohí rodení Nemci radšej popierajú vlastnú kultúru a integritu z obáv, že by boli inak označení za rasistov a islamofóbov.

Psychológ Ahmad Mansour napísal knihu s názvom „Klartext zur Integration“, z ktorej magazín Focus cituje niekoľko pasáží. Mansour sa čiastočne stavia na stranu kritikov politickej korektnosti a tvrdí, že o problémoch treba hovoriť otvorene.

Mansour píše o tzv. „falošnej tolerancii“, ktorá z jeho pohľadu úspešnej integrácii len a len škodí. „Často hovorím o fenoméne plyšových hračiek. Niektorí ľudia si myslia, že prisťahovalcom najviac prospejú, keď ich budú chrániť pred akoukoľvek kritikou. Tvrdia, že vraždy zo cti neexistujú alebo k nim dochádza len vo výnimočných prípadoch. Klamú sami seba, keď prehliadajú problémy, ktoré sprevádza rigidné dodržiavanie islamských pravidiel v školstve.“

Magazín Focus z knihy cituje niekoľko konkrétnych príkladov, ktoré sa podarilo Mansourovi zdokumentovať. Týkajú sa problematiky v školstve. „Neustále je mi zdôrazňované, že musím ctiť náboženskú slobodu. Ale ako je to možné, keď si niektorí moslimskí študenti odmietajú potriasť ruky s inými študentmi, dievčatá sa nemôžu kúpať s chlapcami v jednom bazéne a ďalší ramadánom vysilení študenti nie sú schopní sledovať výučbu?“ opisuje Mansour dilemy učiteľa.

Mansour opisuje situácie, keď mnohí rodení Nemci radšej popierajú vlastnú kultúru a integritu z obáv, že by boli inak označení za rasistov a islamofóbov. „Už len samotné začatie kritickej diskusie sa v istých kruhoch považuje za náznak rasizmu. Pritom rasizmus je v skutočnosti práve to, že niektorí chcú za každú cenu chrániť konkrétnych moslimov pred akoukoľvek kritikou. Nemci tým chcú dať najavo, že sa poučili zo svojej histórie. Ale už bohužiaľ nevidia, že sa dopúšťajú rasizmu naruby.“

Nemecký psychológ ďalej opisuje skúsenosť so sociálnym pracovníkom, ktorý sa na neho obrátil o radu. „Napísal mi, že pracuje s moslimskou mládežou, s ktorou nemal väčšie problémy. Sťažoval sa však na konanie ich rodičov, ktorí ich často fyzicky trestajú. Uviedol, že šéf jeho aj ďalších kolegov nabádal, aby ctili kultúrny rozdiel a zasahovali len v najkrajnejších prípadoch. Opäť som z jeho slov cítil obavy, že bude označený za rasistu a islamofóba, keď bude niečo riešiť.“

Mansour tvrdí, že sa v posledných rokoch stretol s mnohými takými prípadmi. „Učitelia, policajti, sociálni pracovníci sa ma mnohokrát pýtali, ako majú tieto veci riešiť. Odpovedám im vždy to isté: Integrácia prisťahovalcov je úspešná len vtedy, keď otvorene hovoríme o problémoch a rozdieloch. Spoločnosť, ktorá si nie je istá sama sebou a chápe každý kompromis ako pokrok, nie je schopná zvládnuť integráciu. Integrácia totiž nie je nejakou oslavou rozdielov, ale definíciou pravidiel,“ dodáva Mansour.

Zdroj: parlamentnelisty.sk / focus.de


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti