Ministerstvo vnútra pripravuje reformu boja proti extrémizmu

21.07.2017 | 10:35
  0
Slovensko získa z eurofondov osem miliónov eur na systematickú podporu v boji proti prejavom extrémizmu a šíreniu propagandy.

BRATISLAVA 21. júla - Vyplýva to z reformného zámeru, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra v spolupráci s operačným programom Efektívna verejná správa a predložilo ho na schválenie hodnotiacej komisii na čele so štátnou tajomníčkou Denisou Sakovou.

ZÁVAŽNÝ SPOLOČENSKÝ FENOMÉN
Ministerstvo vnútra konštatuje, že extrémizmus a šírenie propagandy je závažný spoločenský fenomén, ktorý je na Slovensku na vzostupe, a jeho prejavy môžu vážne ohroziť bezpečnosť štátu. Preto je potrebné prísť s účinnými nástrojmi, ktoré by dokázali tieto negatívne prejavy potláčať. Rezort pripomína, že je dôležité o extrémizme komunikovať na všetkých stupňoch škôl.

Pomôcť k tomu má reforma, ktorá bude ôsmimi miliónmi eur podporená z Európskeho sociálneho fondu a realizovať ju bude OP Efektívna verejná správa. Najväčšia časť z vyhradenej sumy, 3,5 milióna eur, je určená na vytvorenie špecializovaných elektronických nástrojov, ktoré budú schopné zbierať údaje o extrémizme z webových stránok a sociálnych sietí. Na vzdelávanie špecialistov, príslušníkov policajného zboru a zamestnancov verejnej správy a stredných škôl je vyčlenených 2,25 milióna eur, na osvetovo-vzdelávacie aktivity ďalších 0,5 milióna eur. Na realizáciu hlavných výskumných úloh a analýz poputuje 1,5 milióna eur.

ZNÍŽIŤ POČET NEFORMALIZOVANÝCH SKUPÍN

Cieľom projektu je tiež znížiť počet neformalizovaných skupín s prvkami radikalizmu a počet trestných činov súvisiacich s prejavmi extrémizmu na polovicu. Rezort vnútra v súčasnosti eviduje sedem skupín, predovšetkým fanúšikov futbalových a hokejových klubov, ktoré sú aktívne v páchaní priestupkov s prvkami extrémizmu, medzi ktoré patrí i divácke násilie. Ministerstvo zároveň plánuje, že do roku 2020 sa do špeciálnych vzdelávacích programov zapojí minimálne 3500 zamestnancov policajného zboru, verejnej správy a stredných škôl.

Boj s extrémizmom doteraz narážal na viacero prekážok, vrátane neexistujúcej jednotnej metodiky, ktorá by posudzovala a eliminovala prejavy extrémizmu, terorizmu a šírenie propagandy. Problémom je i nedostatok analytických inštitúcií a absencia systému vzdelávania a prevencie extrémistických prejavov. Ministerstvo preto v reformnom zámere uvádza, že do konca roku 2019 bude zriadené jedinečné pracovisko pre výskum, prevenciu a elimináciu prejavov extrémizmu, vypracovaný jednotný systém vzdelávania v tejto oblasti a po analýze súčasnej situácie i aktualizovaná legislatíva.

Zdroj: SITA


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti