Merkelová vyzvala na vytvorenie ozajstnej európskej armády

S podobným návrhom prišiel aj francúzsky prezident. Emmanuel Macron navrhol, aby si Európa vytvorila vlastné ozbrojené sily, aby sa tak ochránila pred Spojenými štátmi, Čínou a Ruskom.
13.11.2018 | 21:40

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v utorok vyslovila za vytvorenie budúcej európskej armády a tiež "bezpečnostnej rady" Európskej únie. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

"Ak sa pozrieme na vývoj v minulom roku, je veľmi dôležité pracovať na vízii, že jedného dňa sa vytvorí reálna, ozajstná európska armáda," povedala Merkelová na zasadnutí Európskeho parlamentu, čím si vyslúžila veľký aplauz.

"Spoločná európska armáda by svetu ukázala, že medzi európskymi krajinami už nikdy znova nenastane vojna," vyhlásila kancelárka. Zdôraznila súčasne, že takýto projekt by mohol byť dobrým doplnením NATO. EÚ by podľa Merkelovej mala pracovať aj na spoločnej politike v oblasti zbrojného exportu.

Merkelovej výzva prišla v čase, keď americký prezident Donald Trump zosmiešnil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za jeho vlastný návrh na vytvorenie európskej armády. Washington sa obáva, že takýto návrh by mohol zatieniť Severoatlantickú alianciu.

Zdroj: pravda.sk