Merkelová: Summit G7 s Trumpom bol rozčarujúcou skúsenosťou

Zvyšní lídri zoskupenia G7 sa s americkým prezidentom dostali do sporu.
11.06.2018 | 12:04

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila v nedeľu napätý summit skupiny G7 s prezidentom USA Donaldom Trumpom za "rozčarujúcu" i "deprimujúcu" skúsenosť, zdôraznila však že európski lídri sa nenechajú využívať v otázke obchodu.

Merkelová v rozhovore v nemeckej verejnoprávnej televízii pripustila, že výsledky summitu "nie sú najlepšie", píše agentúra AP.

"Hovorila som o rozčarovaní, čo je pre mňa už dosť," dodala kancelárka.

Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší lídri krajín G7 sa na summite v Kanade dostali s Trumpom do sporu okolo nedávno zavedených amerických ciel na oceľ a hliník, ako aj jeho rozhodnutia odstúpiť od tzv. jadrovej dohody s Iránom.

Lídrom sa podarilo prijať spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zhodli, že sa v niektorých otázkach nezhodujú, len aby sa Trump po odchode zo summitu od dokumentu dištancoval - odkazom na Twitteri.

Merkelová uviedla, že "vziať to späť tvítom bolo, samozrejme, rozčarujúce a tiež trocha deprimujúce".

Zdôraznila, že Európska únia bude "konať" proti obchodným opatreniam Spojených štátov, ktoré sú podľa európskych lídrov v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Zdroj: 24hod.sk

  • Antislovakizmus

    17.10.2018 | 18:33 | Norbert Lichtner

    Ako sa vyfarbili 'slovenskí' poslanci NR SR. Vyvstáva otázka - Koho títo ľudia zastupujú? Jedno je isté - Slovákov určite nie.