Maďarský premiér: Utečenci v Európe sú moslimskými votrelcami a ekonomickými migrantmi

Viktor Orbán dodal, že prisťahovalci prišli do EÚ iba za lepším životom.
09.01.2018 | 11:46

Predseda maďarskej vlády na otázku nemeckého denníka Bild, prečo Budapešť nechce akceptovať migrantov odpovedal, že týchto ľudí nepovažuje za utečencov, ale skôr za moslimských votrelcov.

Dodal, že žiadatelia o azyl zo Sýrie musia na ceste do Maďarska prekonať štyri krajiny, ktoré síce nie sú tak bohaté ako Nemecko, ale sú ekonomicky stabilné. Politik tým zrejme myslel Turecko, Grécko, Macedónsko a Srbsko.

„Takže nejde im tam o život (v týchto krajinách). Sú to len ekonomickí migranti, ktorí hľadajú lepší život,“ vysvetlil Orbán. Zdôraznil však, že hovorí len v mene Maďarov, ktorí odmietajú imigráciu. Preto podľa jeho názoru nemôže ísť vláda proti vôli ľudu.

Poznamenal tiež, že žiadny utečenec nechce ísť napríklad do Portugalska a väčšina z nich uprednostňuje život v prosperujúcom Nemecku.

Maďarský politik pri tejto príležitosti kritizoval aj politiku „otvorených dverí“ nemeckej kancelárky Angely Merkelovej: „Nikdy som nepochopil, ako sa chaos, anarchia a ilegálne prekročenie hraníc môže považovať za niečo dobré v krajine ako je Nemecko, ktoré považujeme za najlepší príklad disciplíny a právneho štátu“.

Podľa jeho najnovšieho vyjadrenia je súčasná utečenecká vlna inváziou multikulturalizmus ilúziou, pretože kresťanské a moslimské spoločnosti sa „nikdy nezjednotia“. Viktor Orbán upozornil, že prítomnosť veľkého počtu moslimov vedie k vzniku tzv. paralelných spoločností. Ako dodal, takáto situácia sa netýka Maďarska z dôvodu nízkeho počtu migrantov.

Zdroj: rt.com