Maďarsko reagovalo na odmietnutie migračného paktu Slovenskom a hovorí o vzniku stredoeurópskej identity

Hovorca maďarskej vlády v tejto súvislosti poukázal aj na spoluprácu Vyšehradskej štvorky.
30.11.2018 | 13:35

Na vznik stredoeurópskej identity upozornil v piatok v Budapešti hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v súvislosti so štvrtkovým odmietnutím paktu OSN o migrácii parlamentom Slovenskej republiky.

Podľa agentúry MTI Kovács povedal, že v strednej Európe vždy boli spoločenské, hospodárske a inštitucionálne hľadiská, ktoré sa líšili od západoeurópskych.

Ako dodal, najlepším príkladom toho je spolupráca Vyšehradskej štvorky. "Tento región disponuje dedičstvom - akým je aj 50 rokov komunizmu -, vďaka čomu krajiny strednej Európy vidia veci inak," zdôraznil hovorca.

K nájdeniu spoločného tónu podľa jeho slov veľmi pomohla migračná kríza v roku 2015, avšak čoraz viac spoločenských, hospodárskych a inštitucionálnych záležitostí umožňuje, aby Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko vystupovali spoločne, pričom sa usilujú o to, aby ich vnímali ako rovnocenných partnerov.

"Vznik stredoeurópskej identity potvrdzujú viaceré prieskumy," uzavrel Kovács, ktorý podčiarkol, že globálny pakt OSN o migrácii by "inštitucionalizoval ilegálnu migráciu".

Zdroj: 24hod.sk