Macron odkázal Trumpovi, že Francúzsko je americkým spojencom, nie vazalom

Verejná polemika, neobvyklá medzi štátnikmi svetových mocností, prepukla po vyhlásení francúzskeho prezidenta, že Európa by mala mať armádu, ktorá by ju dokázala ubrániť pred Čínou a Ruskom, ale aj pred USA.
15.11.2018 | 10:38

Šéf Bieleho domu v utorok na twitteri napísal, že Macron nie je vo Francúzsku obľúbený, francúzska obchodná politika je zlá a každý desiaty Francúz je nezamestnaný. 

"Francúzsko je americký spojenec, nie vazal," upozornil v stredu Macron.

Verejná polemika, neobvyklá medzi štátnikmi svetových mocností, prepukla po vyhlásení francúzskeho prezidenta z minulého týždňa, že Európa by mala mať armádu, ktorá by ju dokázala ubrániť pred Čínou a Ruskom, ale aj pred Spojenými štátmi. Trump tieto slová označil za veľmi urážlivé.

Macron sa nechce púšťať do debaty na Twitteri

Napriek tomu, že pri víkendovom osobnom stretnutí Trumpa s Macronom v Paríži sa potom údajne vec vysvetlila, americký prezident svojmu francúzskemu partnerovi slová o európskej armáde po návrate do USA znovu pripomenul.

"Za prvej a druhej svetovej vojny bolo (útočníkom) Nemecko - aké to malo dôsledky pre Francúzsko? V Paríži sa začali učiť po nemecky, predtým než prišli USA," napísal Trump na Twitteri.

Macron v stredajšom rozhovore pre televíziu TF1 konštatoval, že Trumpovo nekompromisné vyhlásenie malo najskôr urobiť dojem na Američanov. "Myslím si, že robí politiku na domácom poli, tak nech ju robí. Do debaty s prezidentom USA na Twitteri sa púšťať nebudem," povedal.

Medzi spojencami je povinnosťou rešpekt

"Spojené štáty sú náš historický spojenec a budú ním ďalej. Je to spojenec, s ktorým ideme do všetkých rizík, s ktorým podstupujeme tie najzložitejšie operácie. Ale byť spojenec neznamená byť vazalský štát," vyhlásil Macron.

"V každom okamihu našich dejín sme boli spojencami, sme aj teraz spojenci a medzi spojencami je povinnosťou rešpekt," pokračoval francúzsky prezident s odkazom na francúzsku podporu americkej nezávislosti a na podiel Američanov na oslobodzovaní Európy za oboch svetových vojen.

"Nemyslím, že by odo mňa Francúzi očakávali, že budem odpovedať na tweety namiesto toho, aby som sa postaral o pokračovanie dôležitej histórie," zdôraznil Macron.

Zdroj: ČTK