Kultúrne obohatenie na spoločnej fotografii s Macronom

Francúzsky prezident považuje vulgárne gesto za detskú nezdobu.
02.10.2018 | 14:38

Fotografia zachytávajúca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ako počas návštevy na ostrove Svätý Martin pózuje s dvoma mladými mužmi, pričom jeden z nich ukazuje prostredník, vyvolala vo Francúzsku pomerne ostrú polemiku. Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1.

Jeden z dvojice mladíkov prednedávnom vyšiel z väzenia, kde si odsedel trest za lúpež. Keď sa Macron oboznámil s jeho osudom, kládol mu na srdce, aby sa polepšil – „už len kvôli svojej matke, ktorá si to nezaslúži“. Následne sa prezident s mladíkom a jeho priateľom odfotografoval. Kým Macron sa na snímke usmieva, mladíkov – mimochodom polonahý – priateľ ukazuje prostredník.

Kým pre predsedníčku pravicovej strany Národné združenie (RN – bývalý Národný front) Marine Le Penovú a mnohých ďalších diskutérov na sociálnych sieťach je toto gesto „nemiestne“, „neodpustiteľné“ a urážkou prezidentského úradu i republiky ako takej, Emmanuel Macron sa snažil incident bagatelizovať, že „išlo o dieťa a deti robia občas nezdobu“.


Dodal tiež, že po tom, ako vznikla daná fotografia, obaja chlapci pomáhali odniesť telesne postihnuté dievča, ktoré sa chcelo pozdraviť s prezidentom. „Boli schopní urobiť to, lebo som sa na nich díval s dôverou, lebo som ich rešpektoval,“ vysvetlil Macron.

Europe 1 pripomenula, že v apríli tohto roku Macronovi ukázal prostredník aj 61-ročný muž z oblasti Vogézy. Tomuto mužovi hrozilo šesť mesiacov väzenia a pokuta 7500 eur za urážku verejného činiteľa. Aféra sa napokon skončila len súdnou výstrahou.

V júni zasa Macron dôrazne napomenul stredoškoláka, ktorý ho počas návštevy pevnosti Mont-Valérien, kde počas druhej svetovej vojny nacisti popravili viac ako 1000 bojovníkov francúzskeho odboja, oslovil „Manu“ a tykal mu. Macron tínedžera vyhrešil, že na oficiálnej slávnosti sa musí správať primerane a jeho oslovovať „pán prezident“ alebo „pane“.

Zdroj: pravda.sk