Kremeľ reaguje na ďalší incident s novičokom so znepokojením

Námestník britského ministra vnútra vyzval Rusko, aby poskytlo podrobnosti o útoku látkou novičok voči Skripaľovcom.
05.07.2018 | 13:35

Kremeľ označil vo štvrtok správy o ďalšom prípade otravy v Británii za znepokojujúce. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Je to veľmi znepokojujúca správa. Samozrejme, vyvoláva hlboké znepokojenie v súvislosti s podobnými incidentmi v Británii," uviedol Peskov a zaželal postihnutým rýchle uzdravenie.

Británia chce podrobnosti

Britská protiteroristická polícia v stredu večer uviedla, že dve osoby, ktoré našli v sobotu v kritickom stave v meste Amesbury, boli vystavené nervovoparalytickej látke typu novičok.

Ide o rovnakú látku, akou v marci tohto roku otrávili v neďalekom meste Salisbury bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, uviedla televízia Sky News.

Námestník britského ministra vnútra pre bezpečnosť Ben Wallace vo štvrtok vyzval Rusko, aby poskytlo podrobnosti o útoku látkou novičok voči Skripaľovcom.

"Mohli by nám povedať, čo sa stalo, čo urobili a zaplniť niektoré dôležité medzery, ktoré sa snažíme ujasniť. Čakám na telefonát od ruského štátu," uviedol Wallace.

Hovorca Kremľa Peskov podľa agentúry AP zdôraznil, že "Rusko kategoricky popiera a bude aj naďalej kategoricky popierať možnosť akejkoľvek účasti na tom, čo sa tam deje".

Poznamenal, že Británia odmietla ponuku Ruska na spoločné vyšetrovanie a dodal, že "britská strana nepredložila akýkoľvek dôkaz zapojenia Ruska do tohto (prípadu) okrem nepodložených obvinení".

Dvojica nebola priamym cieľom

Polícia nemenovala osoby nájdené v sobotu v ich dome v Amesbury, uviedla len to, že ide o britských občanov, pochádzajúcich z danej lokality, o 44-ročnú ženu a 45-ročného muža.

Podľa médií išlo o Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessovú.

Podľa Wallacea táto dvojica nebola priamym cieľom, mohlo ísť o následok predošlého útoku na Skripaľovcov alebo aj niečoho iného.

Británia z otravy Skripaľovcov obviňuje Rusko, čo však Moskva popiera. Celá kauza vyvolala vážnu diplomatickú roztržku medzi Ruskom a Západom.

Zdroj: 24hod.sk