Kotlebovho poslanca súd oslobodil. Chceli sme ochrániť židovskú komunitu, vyhlásil prokurátor

Stanislavovi Mizíkovi prekážalo, že prezident Kiska ocenil slniečkárov a Židov.
04.07.2018 | 14:49


Špecializovaný trestný súd rozhodol vo veci poslanca Stanislava Mizíka (ĽSNS), ktorý čelil obžalobe z extrémizmu pre hanlivý status na Facebooku. V ňom spochybňoval osobnosti, ktoré ocenil prezident Kiska, na základe ich pôvodu. Prekážalo mu, že prezident ocenil slniečkárov a Židov.

Súd napokon rozhodol, že Mizíka oslobodzuje. Podľa sudcu nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný a teda že predmetný status napísal Mizík. Sudca sa v rozhodnutí odvolal aj na to, že ani jeden zo svedkov nepotvrdil, že by bol Mizík autorom daného vyjadrenia.

Prokurátor sa na mieste odvolal. "Pokúsili sme sa ochrániť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku," reagoval po rozhodnutí prokurátor. Mizík to odmietol komentovať, vyjadrí sa až po rozhodnutí o odvolaní. "Celý rok boli prekrútené články, ktoré očierňovali moju osobu. Teraz to skončilo," povedal Mizík.

"Očakávali sme zákonný rozsudok a za taký ho aj považujeme. Nenašiel sa jediný dôkaz, ktorý by dosvedčil, že tento status napísal alebo zverejnil pán Mizík, čo sa nedokázalo," dodal Mizíkov advokát. Dodal, že teraz už bude záležať na rozhodnutí najvyššieho súdu.

Prokurátor chcel trest a probáciu

Prokurátor navrhoval trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu. Uviedol to v záverečnej reči počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

Prokurátor vyhlásil, že Mizík je autorom textu, ktorý je predmetom obžaloby. "Preukazuje to výsledok prehliadky priestorov v NR SR, kde boli nájdené ručne písané poznámky písané obžalovaným. On si sám spisoval zoznam prezidentom vyznamenaných osôb, ktoré sú židovského pôvodu. Zoznam sa potom objavil na internete na stránkach ĽSNS, ktorých obsah dotoval Stanislav M. a obsahovo ju pokrýval aj v minulosti," povedal prokurátor.

Naplnil skutkové podstaty zločinov, tvrdí prokurátor

Podľa jeho slov niet preto dôvodu pochybovať, že pôvodcom textu je Mizík a on mal záujem na zverejnení hanlivého textu. "Žiadna z jeho reakcií po skutku nenasvedčuje, že by nebol autorom textu a že by nemal na statuse záujem. Status bol podpísaný jeho menom. Nedištancoval sa od toho, čo je podporný dôkaz. Statusom sa prezentoval ako poslanec, ako zástupca ĽSNS, ktorá je považovaná generálnym prokurátorom za extrémistickú," zdôraznil.

Prokurátor preto žiadal súd, aby sa zameral na význam viet a slov zverejnenie ktorých zabezpečil obžalovaný. "Význam statusu pochopil prokurátor, verejnosť aj poškodení. Status bol publikovaný za účelom hlbokého zneváženia židovskej komunity. Mám za to, že Stanislav M. naplnil skutkové podstaty zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia," konštatoval.

Prehliadka koncentračného tábora

V rámci probačného dohľadu prokurátor navrhoval, aby sa Mizík musel zúčastniť prehliadky koncentračného tábora Auschwitz v Poľsku aj s odborným výkladom a doniesť potvrdenie, že tam bol.

Obhajoba, naopak, žiadala oslobodenie spod obžaloby. "Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný. Poznámky zaistené pri prehliadke sú dôkazom o nevine, vznikli až štyri dni potom. Navyše samotné poznámky nenesú žiadne znaky extrémizmu," povedal obhajca.

Tiež zopakoval, že Mizík nevie pracovať s počítačom do takej miery, aby vedel písať statusy. "Neboli teda naplnené skutkové podstaty trestných činov. Samotný status šírili médiá, nie Stanislav M. Tvrdenie prokurátora, že sa od statusu nedištancoval, je právne irelevantné. V statuse nie je žiadne urážlivé slovo. Konštatovanie, že niekto je Žid, Maďar či Slovák bez urážlivého prívlastku, nie je hanobenie," vyhlásil obhajca a pripustil, že status vyvoláva polemiku, čo bolo zrejme aj cieľom neznámeho autora.

Som nevinný, tvrdí Mizík

Podľa obhajoby bola teda obžaloba nedostatočná, úmysel pisateľa nemožno predpokladať, ale je potrebné ho dokázať. "Zo žiadneho dôkazu nevyplýva, že by sa obžalovaný dopustil skutku uvedeného v obžalobe, navrhuje, aby ho súd oslobodil," dodal obhajca.

Mizík v záverečnom slove uviedol, že k prípadu sa od začiatku nevyjadroval, lebo sa mu konanie voči jeho osobe zdalo nespravodlivé, a preto to nechal na advokátov. Na margo spomínaných poznámok napísal, že si len overoval skutočnosti uvedené v médiách. "Poznámky boli napísané štyri dni po statuse. Som nevinný, žiaden status som na internet nedával ani som sa nepodieľal na vyhotovení tohto textu. Navyše v Auschwitzi som bol dvakrát v rámci pionierskych táborov," uzavrel.

Zdroj: hnonline.sk