Kiska stále odkladá rozhodnutie prijať Lajčákovu demisiu, SaS to považuje za bezprecedentný a nedôstojný krok

Pellegrini zdôraznil, že stredajšie rozhodnutie vlády odmietnuť migračný pakt nebolo o vyslovení nedôvery Lajčákovi, ale o samite v Marrákeši.
05.12.2018 | 15:36

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nerozhodol o prijatí či neprijatí demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Na rozhodnutie si vzal ešte čas vzhľadom na informácie, ktoré dostal. Oznámil to v stredu po tom, čo sa stretol s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom.

Prezident po stretnutí zopakoval svoje presvedčenie, že by sa Slovensko malo osobne zúčastniť rokovania v Marrákeši. "Je mi ľúto, že vláda SR rozhodla o tom, že tam Slovensko nebude mať zastúpenie,“ uviedol Kiska. Zopakoval tiež, že by nebolo dobré, ak by Slovensko prišlo o takého ministra, akým je Miroslav Lajčák. "Najmä v súčasnej komplikovanej situácii v regióne, keď vieme, čo sa deje na Ukrajine, navyše, keď Slovensko preberá svoje predsedníctvo v OBSE,“ povedal Kiska.

Pellegrini zdôraznil, že stredajšie rozhodnutie vlády nebolo o vyslovení nedôvery ministrovi Lajčákovi, ale o samite v Marrákeši. "Svojím uznesením vláda nevyslovila nedôveru ministrovi, ale nesúhlas s medzinárodným dokumentom, ku ktorému mala výhrady Národná rada SR a väčšia časť ministrov," povedal.

"Uistil som pána prezidenta, že pán minister Lajčák má vzhľadom na svoje profesionálne i ľudské kvality naďalej moju plnú dôveru, opakovane som pána prezidenta požiadal, aby zvážil neprijatie demisie pána ministra," povedal premiér.

Po stredajšom prezidentovom rozhodnutí môže podľa Pellegriniho Lajčák pokračovať vo svojej práci a "už o niekoľko hodín prebrať za SR predsedníctvo v OBSE". "Pevne verím, že počas nasledujúcich dní, týždňov sa bude môcť situácia vykryštalizovať natoľko, aby sme mohli prijať definitívne riešenie," dodal premiér.

Vláda na stredajšom rokovaní odmietla pakt OSN a zároveň neschválila nikomu účasť, krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marrákešského samitu. Nesúhlasné stanovisko a pripomienky k dokumentu OSN pošle Slovensko do Maroka diplomatickou poštou. V uznesení, ktoré prijala vláda, sa píše, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Členom vlády ukladá "zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom".

SaS nazvala dianie okolo Lajčáka nedôstojným vydieraním

To, čo v stredu predviedli prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), je bezprecedentné a nedôstojné. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Občania sa podľa lídra SaS právom môžu pýtať, kto koho v tejto situácii vydiera a kto je tu vydieraný. "Za normálnych okolností, ktoré by zodpovedali ústave a zvyklostiam, by sa už hľadal nový šéf slovenskej diplomacie, pretože prezident by prijal demisiu ministra Lajčáka," povedal Sulík. Podľa jeho slov však ani táto "rutinná záležitosť" nemôže na Slovensku prebehnúť štandardne. "Pripomíname, že ústavní činitelia pri nástupe do funkcií sľubujú dodržiavať zákony a Ústavu SR, pričom ústava osobitne prezidentovi ukladá zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov," podotkol Sulík.

Lajčák rešpektuje Kiskovo rozhodnutie

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) rešpektuje pozíciu prezidenta SR Andreja Kisku a bude vykonávať svoje povinnosti až do prijatia rozhodnutia hlavou štátu. Uviedol to hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD. Vláda toto uznesenie v stredu (5. 12.) vzala na vedomie, pakt odmietla a nikomu neschválila účasť v Marrákeši. Minister Lajčák, ktorý presadzoval účasť v Marrákeši, na rokovaní nebol.

Zdroj: info.sk / 24hod.sk (1), (2)