Izrael dodáva v Sýrii zbrane siedmym povstaleckým skupinám

Zámerom Tel Avivu je, aby sýrsky konflikt trval čo najdlhšie.

zraelský denník Haaretz minulý týždeň informoval, že Izrael teraz vyzbrojuje najmenej sedem povstaleckých skupín nachádzajúcich sa v Golanských výšinách, ktoré "dostávajú zbrane a muníciu z Izraela spolu s peniazmi na nákup dodatočnej výzbroje".

Zmienené skupiny taktiež uvádzajú zvýšenú pomoc zo strany židovského štátu. Deje sa tak v čase, keď napríklad Jordánsko a USA, ktoré znižujú intenzitu ozbrojovacích operácií v Sýrii. Haaretz uviedol, že „Trumpova vláda v januári uzatvorila operačnú centrálu, ktorú CIA prevádzkovala v jordánskom hlavnom meste Ammán a ktorá koordinovalo pomoc rebelom v južnej Sýrii. Výsledkom bolo, že desiatky tisíc povstalcov tak prišlo o pravidelnú ekonomickú podporu zo strany Spojených štátov.

Ako sa zdá, izraelský má dva cieľe. Prvým je udržať iránske ozbrojené sily a Hizballáh, ktorí sú spojencami sýrskeho režimu - ďaleko od Golanských výšin. Najrýchlejší spôsob, ako to zabezpečiť, je existencia ozbrojenej opozície.

Za druhé, izraelský program zameraný na šírenie zbraní je zameraný na podporu oficiálneho strategického cieľa v regióne. aby „obe strany vykrvácali“, v snahe predĺžiť vojnu. Oslabenie Sýrie a jej spojencov - libanonského Hizballáhu a Iránu je dôležitým cieľom pre Izrael a jeho hlavného spojenca - Spojené štáty.

Zdroj: middleeastmonitor.com / haaretz.com

  • Milý Maroš Kramár, herec a môj priateľ,

    09:56 | 17.03.2018 | Norbert Lichtner

    nedá mi trochu nerozšíriť moju odpoveď na tvoje slová 'Ľubo je mi ťa ľúto. Škoda. Mal som ťa rád.', ktoré si ako reakciu na môj blog o prezidentovi Kiskovi zverejnil ako poznámku na mojej facebookovej stránke.