Iba letecké operácie v Iraku a Sýrii stáli Britániu od roku 2014 takmer 2 miliardy libier

Portál Drone Wars upozornil, že celkové vojenské výdvaky sú ešte vyššie.
27.02.2018 | 12:19

V rámci vojenskej kampane vedenej USA proti islamskému štátu, vynaložilo Spojené kráľovstvo 1,75 milardy libier na útoky stíhačiek a bezpilotných lietadiel v Iraku a Sýrii. Informoval o tom portál Drone Wars, ktorý tieto údaje získal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Od augusta roku 2014 strávili britské lietadlá Tornado, Typhoon a Reaper Royal celkovo 42-tisíc hodín vo vzduchu. Britských daňových poplatníkov to stálo okolo 1,5 miliardy libier.

Drone Wars odhaduje, že finančné náklady na hodinový pobyt stíhačky Typhoon vo vzduchu stojí 80-tisíc libier. Cena za hodinu prevádzky lietadiel Tornado a Reaper predstavuje 35-tisíc, resp. 3 500 libier. Okrem pohonných hmôt výpočty zahŕňajú aj náklady posádku, údržbu, ktoré v oficiálnych odhadoch chýbajú.Okrem toho, munícia použitá v boji počas operácie Shader je ďalšou finančnou položkou, ktorej celková hodnota je 268 miliónov libier. Britskí piloti uskutočnili v Sýrii a Iraku za posledných troch a pol roka 1 700 vzdušných útokov, pri ktorých zhodili 3 555 bômb a rakiet.

Laserom a GPS navádzané bomby Paveway IV boli v týchto operáciach najčastejšie používané zbrane. Hodnota jednej sa pohybuje na úrovni 70-tisíc libier. Celkovo ich bolo použitých 2 329. Najdrahšou muníciou bola raketa Storm Shadow, ktorej cena je 800-tisíc libier.

Drone Wars UK poukázal na to, že ich správa sa týka iba leteckých útokov a že „celkové náklady vojenských operácií Spojeného kráľovstva v Iraku a Sýrii budú oveľa vyššie“.

V októbri minulého roku britské ministerstvo obrany uviedlo, že celkové náklady na operácie proti islamskému štátu v Sýrii a Iraku dosiahli 779 miliónov libier.

Zdroj: rt.com / dronewars.net