Hrnko o kauze Slovenskí branci: SNS nie je protivlastenecká, čo ak vzniknú aj paralelné pseudoarmády iného ako „vlasteneckého“ zamerania?

SNS vo svojom volebnom programe pri tom podporila vytváranie ozbrojených zložiek na báze občianskej dobrovoľnosti.
08.08.2018 | 12:16

Organizácia Slovenskí branci, ktorou sa už zaoberal aj rezort obrany, neprestáva zamestnávať politikov. Najnovšie sa ku krokom ministra Petra Gajdoša (nom. SNS) proti tejto organizácii vyjadril aj poslanec národniarov Anton Hrnko. Podľa neho nie je pravda, že by SNS bola protivlastenecká, ako to tvrdia priaznivci Slovenských brancov.

Hrnko na svojom facebookovom profile píše, že v poslednom čase sa znášajú hromy-blesky na ministra Petra Gajdoša a cez neho aj na SNS za to, že sa postavili proti pôsobeniu organizácie Slovenskí branci. „Vraj sme protivlasteneckí, napádame dobrých vlastencov, ktorí nechcú nič iné, len sa pripravovať na obranu vlasti. Nuž, tak si nalejme do pohára čistého vína!“ vyzýva poslanec SNS. 
 
„Pýtam sa všetkých tých, ktorým tak leží na srdci obrana vlasti, či budú rovnako podporovať vytváranie celoplošných paralelných kvázi armád typu Maďarskí branci, Cigánski branci, Islamskí branci na Slovensku,“ pýta sa Hrnko. 
 
Poslanec národniarov varuje, že keď môžu na Slovensku existovať legálne organizácie typu Slovenskí branci, tak nebude možné zabrániť tomu, aby vznikli na našom území aj paralelné pseudoarmády iného ako „vlasteneckého“ zamerania. 
 
„To fakt tu niekto chce fragmentovať slovenskú spoločnosť a dostať ju do konfliktu každý s každým. Použitie ozbrojenej moci, vytváranie orgánov a nástrojov na jej použitie musia zostať v rukách štátu,“ myslí si národniar. 
 
SNS nemá podľa Hrnka nič proti brannej príprave obyvateľstva a podporuje občianske branné aktivity, ale nemôže pri tom podľa neho ísť o budovanie paralelných vojensky organizovaných štruktúr mimo kontroly štátu.
 
Aktivity ako napríklad výcvik zovretých jednotiek, nácvik osádok obrnených vozidiel, streľba z ťažkých zbraní sa nedajú podľa Hrnka považovať za občiansku brannú aktivitu. „Na to jednoducho musí mať monopol štát a jeho ozbrojené zložky. A preto – a nielen preto – sa od absolventov takéhoto výcviku požaduje vojenská prísaha!“ uzatvára Hrnko.

Volebný program SNS 2016 – 2020

Kapitola Bezpečný štát:

„Slovenská republika sa stará o bezpečnosť slovenských občanov doma a v zahraničí. Slovenská republika trvalo disponuje funkčnými a akcieschopnými profesionálnymi ozbrojenými silami. Pre potreby svojej bezpečnosti môže vytvárať ďalšie ozbrojené zložky na báze občianskej dobrovoľnosti. Slovenská republika zabezpečuje profesionálnu ochranu svojich strategických záujmov, ako aj ochranu životov, zdravia a majetku svojich občanov. Bezpečnostné zložky Slovenskej republiky sú riadené a kontrolované legitímnou civilnou mocou, aby sa zabránilo zneužitiu silových zložiek v politickom súboji.“

Expremiér Čarnogurský: Slovenskí branci pestujú aktívne vlastenectvo a robia dobre, že sa pripravujú na obranu vlasti

„Slovenskí branci robia dobre, že sa pripravujú na obranu vlasti. Samo o sebe je to chvályhodná činnosť. Ani nevieme kedy sa môžu vyskytnúť situácie, keď budú jediní, ktorí budú brániť bezbranných občanov a poriadok v tejto zemi,“ uviedol koncom júla vo svojom článku bývalý slovenský predseda vlády a exminister spravodlivosti.

„Slovenským brancom vytýkajú blízke vzťahy k Rusku. Nuž, nie sú blízke nad normu. Ale neviem, čo našim slniečkárom tak vadí na Rusku, na putinovskom Rusku. Putin predsa stabilizoval priestor od Ukrajiny po Tichý oceán. Zásobuje Európu naftou a plynom a svet obilím. Na Blízkom východe porazil teroristov a znemožnil im odrezávať ľuďom hrdlá a vyháňať státisíce, najmä kresťanov, do Európy,“ dodal Ján Čarnogurský.

Zdroj: parlamentnelisty.sk / sns.sk / InfoVojna