Dvoch Britov otrávili novičokom, preveruje sa súvislosť so Skripaľovcami

Obe osoby našli v sobotu v bezvedomí v ich dome v Amesbury.
05.07.2018 | 11:39

Britská protiteroristická polícia v stredu večer uviedla, že dve osoby, ktoré našli v sobotu v kritickom stave v meste Amesbury, boli vystavené nervovoparalytickej látke typu novičok.

Ide o rovnakú látku, akou v marci tohto roka otrávili v neďalekom meste Salisbury bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, informovala televízia Sky News.

Pár našli doma v bezvedomí

Obe osoby našli v sobotu v bezvedomí v ich dome v Amesbury v grófstve Wiltshire v juhozápadnom Anglicku.

Previezli ich do okresnej nemocnice v približne 12 kilometrov vzdialenom Salisbury.

Bezprostredne nebolo jasné, akou látkou bola dvojica otrávená.

Uvažovalo sa o tom, že mohla užiť drogy z kontaminovanej dávky. Vzorky látky zaslali na preskúmanie do špecializovaného laboratória.

Polícia pár nemenovala, uviedla len, že ide o britských občanov, pochádzajúcich z danej lokality - o 44-ročnú ženu a 45-ročného muža. Podľa médií išlo o Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessovú.

Viaceré lokality preventívne uzavreli

Šéf britskej protiteroristickej polície Neil Basu v stredu vyhlásil: "Dnes večer sme dostali výsledky testov z (laboratória) Porton Down, ktoré ukázali, že obaja ľudia boli vystavení nervovoparalytickej látke novičok".

Hlavnou úlohou vyšetrovateľov bude teraz zistiť, ako sa obaja Briti dostali s danou látkou do kontaktu. U žiadnych iných osôb sa symptómy otravy novičkom neprejavili.

Do vyšetrovania prípadu bolo nasadených približne sto príslušníkov protiteroristickej polície, ktorí spolupracujú s miestnymi policajnými zložkami.

O pomoc boli požiadaní aj prípadní svedkovia incidentu z radov verejnosti.

Preventívne bolo uzavretých viacero lokalít v Amesbury a Salisbury, ktoré obaja otrávení zrejme v poslednej dobe navštívili. Nejde však o miesta, ktoré boli dekontaminované v súvislosti s otravou Skripaľovcov.

Preveria, či to nesúvisí so Skripaľovcami

V rámci jednej línie vyšetrovania sa preverí aj to, či prípad nesúvisí s prípadom Skripaľovcov. Neil Basu uviedol, že takáto "možnosť" existuje. Zatiaľ však nie je jasné, či bol v oboch prípadov použitý novičok z rovnakej výrobnej dávky.

Podľa Basua tiež nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by na oboch Britov ktosi zaútočil zámerne, respektíve že na nich vôbec ktosi zaútočil.

Britský minister vnútra Sajid Javid v súvislosti s prípadom zvolal na štvrtok mimoriadne zasadnutie vládneho bezpečnostného tímu Cobra.

Británia z otravy Skripaľovcov obviňuje Rusko, čo však Moskva popiera. Celá kauza vyvolala vážnu diplomatickú roztržku medzi Ruskom a Západom.

Zdroj: sme.sk