Do Talianska prišlo tento rok vyše 18 000 migrantov

Talianska vláda zastáva názor, že EÚ krajine nepomáha zvládnuť nápor desaťtisícov migrantov prichádzajúcich každoročne cez Stredozemné more.
09.08.2018 | 11:50

Od 1. januára do 1. augusta 2018 prišlo do Talianska 18 549 nelegálnych migrantov, čo predstavuje pokles o 80,4 percenta oproti tomu istému obdobiu vlaňajška a o 82,33 percenta oproti rovnakému obdobiu v roku 2016. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú agentúre TASR vo štvrtok poskytlo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.

Zo všetkých migrantov, ktorí prišli od januára do začiatku augusta 2018 do Talianska, pochádzalo 65 percent z Líbye, 20 percent z Tuniska a osem percent z Turecka.

V júli prišlo do Talianska z Líbye len 687 migrantov, čo je o 68 percent menej ako v júni. Naopak, z Turecka prišlo v júli do Talianska 902 migrantov, čo je o 115 percent viac ako v júni. Celkovo 352 migrantov prišlo do Talianska z Tuniska, čo je oproti júnu nárast o 42 percent.

Žiadateľov o medzinárodnú ochranu je čoraz menej

K úbytku nových migrantov, ktorý medzi januárom a augustom zaznamenali Talianske úrady, významnou mierou prispieva aj líbyjská pobrežná stráž podporovaná Talianskom a ďalšími krajinami EÚ.

Podľa údajov Úradu vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) zachránila líbyjská pobrežná stráž v Stredozemnom mori 12 000 ľudí. V júni zadržala 49 percent osôb, ktoré sa na cestu do Európy vydali z Líbye, a vrátila ich do vlasti. V júni 2017 sa týmto spôsobom podarilo zachytiť len 7,7 percenta migrantov, ktorí sa na plavbu cez Stredozemné more vydali z Líbye.

Pokiaľ ide o počet žiadateľov o medzinárodnú ochranu, do 27. júla o ňu v Taliansku požiadalo 38 100 ľudí, čo je o 55,93 percenta menej než v tom istom období roku 2017, keď ich bolo 86 242. Od januára posúdili talianske úrady 54 650 žiadostí, pričom medzinárodnú ochranu poskytlo 39 percentám žiadateľov.

Conte: Vďaka novej migračnej politike už more nie je cintorínom

Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorého vláda začala pôsobiť pred niečo vyše dvoma mesiacmi, vyjadril v stredu hrdosť, pokiaľ ide o doterajšie výsledky jej migračnej politiky.

Podľa jeho slov počet migrantov prichádzajúcich do krajiny poklesol v tomto období o 85 percent oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka.

Dôvodom na hrdosť je to, že „Stredozemné more už nie je cintorínom pre bezmenných migrantov", povedal Conte na tlačovej konferencii v Ríme.

Taliansko často čelí obviňovaniu, že uzavrelo svoje prístavy pre lode s migrantmi, v skutočnosti však nikdy „nespochybnilo" zachraňovanie migrantov z humanitárnych dôvodov, pokračoval premiér.

„Vždy bola zaistená prítomnosť našich lodí v Stredozemnom mori, ako aj možnosť prijať osoby v ohrození. Zmenili sme však náš prístup. Kurz, ktorý doteraz Taliansko sledovalo, spôsobil za 15 rokov 34 000 úmrtí v Stredozemnom mori," tvrdí Conte.

Podľa premiéra má Taliansko záujem na „riešení prisťahovaleckej problematiky s rozumným prístupom", pričom už dosiahlo aj „zmenu v Európe a európsku angažovanosť". „Toto je veľký výsledok, na ktorom chceme ďalej budovať," uzavrel Conte.

Nová vláda v Ríme zastáva názor, že Európska únia nepomáha Taliansku zvládnuť nápor desaťtisícov migrantov prichádzajúcich každoročne cez Stredozemné more, predovšetkým z Líbye. Ľudskoprávne organizácie zase kritizujú politiku, na základe ktorej majú migrantov na mori zachraňovať líbyjské pobrežné hliadky.

V tomto prípade sa totiž migranti dostanú do táborov v Líbyi, kde sú zadržiavaní v často neľudských podmienkach.

Zdroj: aktuality.sk (1), (2)