Česko nebude prijímať žiadnych ilegálnych migrantov, v OSN bude hlasovať proti paktu o migrácii

17.12.2018 | 17:12
  0
Našim západným susedom sa nepáči nejednoznačné rozlíšenie medzi nelegálnymi a legálnymi migrantmi.

Česká republika bude v stredu na Valnom zhromaždení OSN hlasovať proti globálnemu paktu o migrácii. Uviedol to minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček (ČSSD) po pondelňajšom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala postojom k tejto dohode. Hlasovanie proti paktu požadoval premiér Andrej Babiš (ANO), informoval spravodajský server Novinky.cz.

„Nepáči sa nám napríklad nejednoznačné rozlíšenie medzi nelegálnymi a legálnymi migrantmi v otázke sociálnych práv alebo fakt, že kompakt nezmieňuje aj nútené návraty nelegálnych migrantov. ČSSD chápe nálady u českej verejnosti. Z procesu vyjednávania kompaktu by sme teda mali vystúpiť, ako to urobili Spojené štáty, Maďarsko a Rakúsko,“ uviedol už pri odmietnutí paktu českou vládou Petříček.

Pôvodne dostali diplomati inštrukciu, aby sa hlasovania zdržali. Petříček už skôr uviedol, že toto rozhodnutie vychádza zo stanoviska kabinetu, podľa ktorého sa pôvodne ČR mala hlasovania zdržať, a že ak by vláda rozhodla inak, došlo by k zmene pokynov aj pre diplomatov.

Babiš v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Právo vyjadril prekvapenie, že rezort ešte neoznámil OSN, že Česká republika od migračného paktu odstupuje. Zdržanie sa hlasovania nepokladá za dostatočné a bude chcieť, aby Česko hlasovalo proti paktu. Ministerstvo by podľa neho malo listom oznámiť OSN, že Česko od dohody odstupuje.

„Neobávam sa izolácie,“ uviedol v tejto súvislosti premiér Babiš. „Čo som povedal, že nikto iný nebude rozhodovať o tom, kto u nás bude žiť a pracovať, že je to záležitosť našich firiem, inštitúcií, našej vlády, na tom sa nič nemení, nebudeme prijímať žiadnych ilegálnych migrantov,“ povedal Babiš.

Pakt o migrácii schválilo 10. decembra na zasadaní v marockom meste Marrákeš 164 krajín, nezúčastnili sa ho však tri desiatky členov OSN. Celý rad štátov vrátane Česka dokument odmieta; k odporcom patria tiež Spojené štáty, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rakúsko.

Podľa kritikov text dokumentu predstavuje migráciu ako pozitívny jav, čím podporuje nekontrolovateľné presuny ľudí. Kritici takisto tvrdia, že stiera rozdiel medzi nelegálnou a legálnou migráciou, vysvetlil portál Novinky.cz.

Niektorí analytici označujú význam paktu viac za symbolický než praktický. Väčšina z jeho 23 cieľov je podľa nich zakotvená v už existujúcich normách medzinárodného práva.

Zástancovia globálneho paktu si od neho sľubujú spoluprácu v riešení problémov migrácie či lepší boj proti pašerákom ľudí.

Zdroj: SITA / pravda.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti