Britský minister zahraničia Boris Johnson rezignoval

Ide o druhú rezignáciu britského ministra v krátkom čase.
09.07.2018 | 18:56

Britský minister zahraničia Boris Johnson podáva demisiu kvôli nezhodám vo vláde okolo plánu premiérky Theresy Mayovej ohľadom pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie. Informoval o tom dnes úrad premiérky.

Johnson, ktorý je dôsledným zástancom odchodu Británie zo spoločenstva, tak nasleduje ministra pre brexit Davida Davisa.

Špekulácie o tom, že krátko po Davisovi sa chystá odstúpiť aj Johnson, podľa agentúry AP nabrali na intenzite, keď sa šéf diplomacie neobjavil na pondelkovom stretnutí ministrov EÚ a západného Balkánu v Londýne, ktorého mal byť hostiteľom.

Na Johnsona ako popredného predstaviteľa kampane za odchod Británie z EÚ bol po odchode Davisa údajne vyvíjaný nátlak, aby konal.

Mayová podľa vyhlásenia svojej kancelárie Johnsonovu rezignáciu prijala a čoskoro oznámi, kto odchádzajúceho ministra zahraničných vecí nahradí. Za nového ministra pre brexit bol v pondelok vymenovaný doterajší minister výstavby Dominic Raab.

Davis sa rozhodol odstúpiť po tom, čo Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu jeho návrhy o budúcom vzťahu Británie s EÚ. Okrem Davisa odstúpili zo svojich funkcií aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová.

Plán ďalšieho postupu v rokovaniach medzi Londýnom a EÚ, na ktorom sa dohodla v piatok Mayovej vláda, považujú zástancovia brexitu za príliš "mäkký". Minister Johnson s ním údajne súhlasil len s veľkým odporom.

Zdroj: hnonline.sk