Británia politizuje a odmieta žiadosti ruskej generálnej prokuratúry v kauze Skripaľ

Odmietnutie žiadosti o právnu pomoc v kauze Skripaľ prišlo v stredu prostredníctvom diplomatických kanálov.
04.10.2018 | 15:06

Britské ministerstvo vnútra odmietlo poskytnúť Rusku právnu pomoc v trestnom konaní, ktoré sa týka pokusu o otrávenie bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Oznámil to vo štvrtok v Moskve hovorca generálneho prokurátora Ruskej federácie Alexandr Kurennoj.

Podľa agentúry TASS Kurennoj spresnil, že oficiálne odmietnutie žiadosti Ruska o právnu pomoc v kauze Skripaľ prišlo v stredu prostredníctvom diplomatických kanálov.

Táto situácia svedčí o tom, že "britské orgány činné v trestnom konaní zatiaľ nie sú naladené na konštruktívny dialóg s Ruskom" v tomto prípade, konštatoval Kurennoj.

Dodal, že vo formulácii britského odmietnutia badať, že "naše vzájomné vzťahy prechádzajú z právnej sféry do politickej a celý proces sa politizuje".

Kurennoj spresnil, že Británia doteraz nereagovala na žiadnu z doterajších žiadostí Ruska o právnu pomoc v kauze Skripaľ. Vždy "nastalo hrdé mlčanie", uviedol Kurennoj. Dodal, že reakcia zo stredy je tak vôbec prvá a odmietavá.

Podľa Kurenného ruská prokuratúra a vyšetrovatelia by chceli posúdiť kauzu Skripaľ z právneho hľadiska, no k ruskej generálnej prokuratúre "sa dostávajú len silné reči britskej strany, ale žiadne fakty".

Tento prístup Británie označil Kurennoj za veľmi zvláštny - o to viac, že Rusko vždy odpovedá na žiadosti o poskytnutie právnej pomoci. Na niektoré z nich Rusko síce reagovalo odmietnutím, ale vždy sa tak dialo v odôvodnených prípadoch.

Zdroj: aktuality.sk