Andor Sándor o únose Vietnamca: Žiadny politik, ani arogantný Kaliňák, by to neurobil len tak

Exminister Robert Kaliňák uviedol, že zverejnené informácie v článku Denníka N sú lož.
03.08.2018 | 11:13

Niečo také žiadny politik neurobí len tak, hovorí o nových podozreniach v kauze únosu vietnamského expolitika generál Andor Sándor.

Treba sa pýtať, komu to prospelo. Takto reagoval na najnovšie informácie v kauze únosu vietnamského expolitika Trinh Xuan Thanha cez Slovensko bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Sándor.

Denník N spolu s Frankfurter Allgemeine Zeitung vo štvrtok zverejnili informáciu, ktorá sa opiera o svedectvá slovenských policajtov.

Podľa nich do lietadla naložili aj muža, ktorý bol dobitý a omámený, z každej strany ho podopieral jeden príslušník vietnamskej tajnej služby. Povedali im, že bol opitý a padol zo schodov.

Podľa nemeckých vyšetrovateľov bol unesený Vietnamec v lietadle na falošné doklady. Do Bratislavy prišiel v dodávke s českými značkami. Práve tie podľa GPS až k vládnemu hotelu Bôrik vystopovali nemeckí vyšetrovatelia.

Pred vládnym hotelom Bôrik mal podľa nových informácií stáť minister vnútra Robert Kaliňák a niekam nervózne telefonovať, až kričať. Spomínal vraj slovo pas.

Žiadny politik to neurobí len tak

Nemeckí policajti sa mesiac po únose pýtali slovenských úradov, kto sedel v lietadle letky ministerstva vnútra, ktoré požičala Vietnamcom.

Podľa Denníka N museli policajní predstavitelia a minister vnútra Robert Kaliňák najneskôr vtedy tušiť, že vládny špeciál neprevážal opitého člena vietnamskej delegácie, ale uneseného významného vietnamského manažéra Thanha.

„Niečo také žiadny politik, či už arogantný, ako pán Kaliňák, alebo hlupák, a takých je na našej scéne tiež mnoho, neurobí len tak,“ konštatoval generál Sándor.

Ako dodal, od začiatku mal pocit, že nie je možné lietadlom štátnej správy odviezť niekoho, bez toho, aby to štátne orgány vedeli.

Neporiadok, alebo napomáhanie k únosu?

„Ak by to tak bolo, hovorilo by to o obrovskom neporiadku minimálne na ministerstve vnútra, ktoré prevádzkuje letku.“

Hlavným problémom podľa generála Sándora teraz je, čo medializované informácie vypovedajú o Slovensku.

„Určite to nie je nič dobré, ak štát svojimi prostriedkami pomáha únosu a mareniu vyšetrovania v inej krajine Európskej únie, to povyšuje zločinnosť na štátnu úroveň. Záleží na tom, ako sa Slovensko teraz postaví k vyšetrovaniu a spolupráci s Nemeckom.“

Kaliňák hovorí o lži

Podľa Sándora to bude aj o tom, ako predseda vlády Peter Pellegrini alebo prezident Andrej Kiska budú schopní celú záležitosť vyžehliť.

„Je to ale veľmi nepríjemné. Trestná činnosť sa pácha všade, ale ak je to s prispením štátnych orgánov alebo dokonca ministra vnútra, ktorý má pod sebou políciu a má teda dozerať na zákonnosť, tak je to naozaj cez čiaru.“

Exminister Robert Kaliňák v reakcii pre TV Markíza uviedol, že zverejnené informácie v článku sú lož, ktorá sa bude dať ľahko vyvrátiť, lebo nemeckí vyšetrovatelia vypočuli aj personál lietadla a niečo by si všimol. Informácie odmietlo aj ministerstvo vnútra, označilo ich za nezmysel.

„Napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého ako to popisuje článok,“ uviedol hovorca. Petar Lazarov. Veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná podľa neho nikdy nezaznela.

Zdroj: aktuality.sk