SPOLOČNE ZA LEPŠIU INFORMOVANOSŤ SLOVENSKA

Chcem prispieť

Vyzbieraných 3402 € z 4000 € potrebných na jún 2018.

Spojené štáty sú vo faze úpadku. Aj keď nie všetky šoky, ktorým čelí ich systém budú zdrvujúce, keď nastanú niektoré z kľúčových, výsledok by mohol byť dramatický.  

Nie všetky výbušniny sú rovnaké. Všetci vieme že s dynamitom treba zaobchádzať opatrne. Najlepšie je narábať s ním v rukavičkách a nefajčiť pri tom.

Semtex je iný. Keď spadne, nič sa nedeje. Môžete ním hádzať. Môžete ho dať do ohňa. Nič sa nestane. Teda nič, pokým doň neumiestnite správny detonátor.

Pripadá mi to akoby sa USA a zbytok vraj slobodného Západu čoraz viac stávali nákladiakom, ktorý niekto systematicky nakladá Semtexom. 

Je ľahké mávnuť rukou nad alarmistickými rečami s poukázaním na skutočnosť, že nákladiak je stabilný, pretože je pravdou, že doň môžete s kľudom nahádzať ďalšie debny bez hrozby skutočného nebezpečenstva. Bez detonátora nie je taký nákladiak o nič nebezpečnejčí ako ten s nákladom majonézy.

Ale dajte tam detonátor a od absolútnej devastácie vás delí jedno stlačenie tlačidla. 

Keď uvážime len štyri tendencie, zistíme aké krehké sú v súčasnosti Spojené štáty.

1. Likvidácia fariem a spoľahlivých zdrojov potravín

Keď majú obchody zatvorené, bežný Američan má k jedlu veľmi ďaleko.

Podľa The Washington Post spadol počet fariem v krajine približne o 4 milóny - zo 6 milónov v roku 1935 na 2 milióny v roku 2012.  

Navyše, podľa College of Agriculture & Life Sciences iba asi 2 percentá z populácie USA žije na farmách. 

To znamená, že asi 4,6 milóna ľudí má v súčasnosti možnosť potravinovej samostatnosti.

Potravinárska logistika je nariedko rozťahaná po krajine, v niektorých prípadoch na tisícky míľ. Obchody majú zásoby iba na pár dní. Pri najmenšom výpadku zásobovania by čoskoro regály zývali prázdnotou 

2. Slabý ekonomický systém

Americký ekonomický system nie je oveľa viac ako sústava bublín.

Mena Spojených štátov upustila v roku 1933 od zlatého štandardu a v roku 1971 odstrihla so zlatom aj posledné spojenia. Odvtedy je mena v podstate naviazaná na ropu, cena ktorej je chránená a udržiavaná vojnami. 

Celý svet - američanov samotných nevynímajúc, má už plné zuby americkej nadutosti, čoho dôkazom je masívny vzrast celosvetovej podpory Putinovho rozhodnutia zatočiť s ISIS.

Keďže USA drží pri živote nekonečné pro-aktívne vojnové ťaženie, ak by stratili monopol na tomto fronte, ich pád by bol nezvratný.

Ekonomiky postavené na piesku (fiat economies - pozn. prekl.) vždy padajú. V priemere trvajú 37 rokov. Podľa tejto štatistiky už mala Spojeným štátom dôjsť para.

Keď sa ľudia prebudia a zacítia vôňu čínskeho jüanu, exodus dolára bude nezastaviteľný.

3. Rastúci počet Američanov užíva psychiatrické lieky

Podľa časopisu Scientific American vzrástol počet ľudí užívajúcich antidepresíva v období od 90-tych rokov 20-teho storočia do konca prvej dekády nového milénia o 400 percent. Mnohé z týchto liekov patria do kategórie selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu.

Ide o typ narkotík schválených orgánom Food and Drug Administration (FDA) i keď o ňom často počujeme v spojitosti s prípadmi osamelých strelcov, ktorí sa neraz stávajú náchylní k psychóze v dôsledku nanúteného či nečakaného vysadenia týchto liečiv.

Farmaceutiká sa produkujú v rámci krajiny v centralizovaných bodoch, ktoré sa taktiež spoliehajú na rozťahanú logistiku ako v procese výroby, tak aj v samotnom dodávaní konečných výrobkov. Ak by táto logistika zlyhala, znamenalo by to koniec zásobovania. 

4. Morálny úpadok

V čase ťažkého života 30-tych rokov dvadsiateho storočia bola miera kriminality prekvapujúco nízka. Ľudia boli vedení k správnej koncepcii morálky a toho čo je dobré a zlé. Šetrnosť a obozretnosť sa cenili ako cnosti. V komunitách vo všeobecnosti panovala súdržnosť. 

V porovnaní s tým je dnes spoločnosť nedisciplinovaná, nerealistická a sebecká. Na nákupoch počas Čierneho Piatku (25. November - v USA pokladaný za neoficiálny začiatok vianočných nákupov - pozn. prekl.) participovalo v roku 2013 približne 250 miliónov ľudí, čo predstavuje útratu na nákup spotrebného tovaru vo výške 61 miliárd dolárov, čiže o 100% viac ako v roku 2006.

V tento deň obvykle nie sú výnimočné prípady masovej paniky a vrážd v dôsledku boja ľudí o zlacnený tovar. 

Nakupuje sa prevažne tovar, ktorý nie je pre život nevyhnutný a to veľmi často na kreditnú kartu, čiže s nevyhnutnosťou platiť úroky.  

Súčasťou problému ktorý som popísal je skutočnosť, že v celej tejto situácii je iba veľmi nízka miera citeľného napätia. Jasné - je to depresívne, vulgárne a nemorálne. Ale nevyzerá to katastroficky. Javí sa to byť normálne.

Pointa mojej úvahy tkvie v tom, že aj keď Spojené štáty a mnohé krajiny kopírujúce ich model nevyzerajú explozívne, nemusí to ešte znamenať, že nevyletia do vzduchu.

Zatiaľ čo pred 80 rokmi sme boli schopní nečakané šoky absorbovať, dnes tomu tak už nie je.

Niet kam utiecť

V minulosti žili ľudia vo vidieckych komunitách. Vedeli si dopestovať vlastné jedlo. Mali skutočné komunity. Mali tiež sebakontrolu a zmysel pre morálnosť.

Dnes, ak by zlyhalo zásobovanie, ocitli by ste sa v dome, ktorý nedokážete vykúriť, obklopení miliónmi ľudí s legálnou závislosťou na likeoch, ktorí sa začnú bez užitia dávky správať psychoticky, ako aj ľuďmi, ktorí sú schopní zavraždiť vlastnú babku len aby sa dostali k zlacnenému iPhonu.

Som presvedčený, že správny spoločenský šok, alebo kombinácia takých udalostí, by vedeli tú výbušninu detonovať. 

K výskytu takých detonátorov dochádza úplne bežne. Buď sú eliminované, nekompatibilné s povahou výbušniny, alebo sa jednoducho zaseknú. Ale to ešte neznamená, že nesedíme na hore výbušniny a  že k výbuchu nikdy nedôjde.

Nedávno sme tu mali taký detonátor ktorý zlyhal - konkrétne minulý týždeň v Spojenom kráľovstve. 

Minulý piatok informovali britské noviny Independent, že odborníci boli šokovaní prípadom Pauline Cafferkeyovej, ktorá bola zo všetkých predstaviteľných miest privezená po tom, ako ju vyhlásili za vyliečenú z Eboly, práve do Londýna.

Tejto žene bolo dovolené pohybovať sa na verejnosti a tak sa v pondelok - v čase keď bola ešte stále chorá, vybrala na návštevu do základnej školy Mossenuk v East Kilbride (South Lancashire), aby tam mohla poďakovať deťom za uskutočnenie zbierky.

Pripustime, že pôvod toho, že sa takéto udalosti stávajú realitou spočíva v nekompetentnosti. Faktom však zostáva, že v najväčšom populačnom centre Spojeného kráľovstva máme ženu zomierajúcu na Ebolu.

Čo ak sa vyskitnú  ďalšie prípady nekompetentnosti?

Boris Johnson, súčasný primátor Londýna vystavil minulý týždeň britskú verejnosť potenciálnej hrozbe prepuknutia epidémie Eboly.

Možno vie niečo čo my nie.

Čo si myslíte, že by sa stalo ak by ľudia v Londýne alebo v New Yorku začali zomierať na Ebolu? Prirodzenou reakciou by bola snaha dostať sa čo najrýchlejšie von z mesta.

Počas Veľkého Moru v Londýne v roku 1665 napríklad Defoe napísal: “Nebolo vidieť nič iné ako vozy a káry naložené tovarom, ženami, služobníctvom a deťmi, ako aj koče naložené ľuďmi lepšej sorty a kočišmi, ktorí ich riadili a upaľovali preč.

Akonáhle zámožnejší mestskí ľudia dorazia v podobnom scenári na vidiek, okamžite sa stretnú s odporom miestnej populácie, prinajmenšom pre to, že tí budú brániť vstupu potenciálne infikovaných do ich komunít.

Medzičasom chudobnejšej mestskej populácii, ktorá nebola schopná utiecť dôjdu zásoby jedla, pretože zásobovatelia odmietnu vkročiť do mesta.

Tí čo v roku 1665 utekali z Londýna mali kam ísť: vracali sa na polia, ktoré ich boli schopné uživiť.

Dnes sú polia ktoré nás živia prevažne v iných krajinách a tie ktoré máme doma sú zvyčajne vo vlastníctve veľkých korporácií

Nepredpovedám Spojeným štátom ani žiadnej inej krajine presne tento scenár. Hovorím len toľko, že všetky ingrediencie potrebné na absolútny kolaps a masový úhyn populácií sú už na mieste a chýba už len spúšťací incident. Hovorím aj to, že volatilita je zapečená do koláča I keď ten koláč vyzerá a chutí celkom normálne.

Hovorím, že zatiaľ čo je možné nakladať do toho nákladiaku ďalšiu a dalšiu debnu spoločenského Semtexu, so správnym detonátorom bude kolaps bleskový, nezastaviteľný a zničujúci.

Sam Gerrans

Zdroj: RT

Preklad: T.K. InfoVojna